'IŞİD'le savaşan kadınları tanıma zamanınız geldi'

Aralarında moda dergilerinin de bulunduğu yabancı medya kuruluşları terör örgütüne karşı savaşan Kürt kadınları konu alıyor.

'IŞİD'le savaşan kadınları tanıma zamanınız geldi'

Aralarında dünyada geniş bir okur kitlesine sahip moda dergilerinin de bulunduğu Batılı medya kuruluşları, Irak ve Suriye’de etkili olan IŞİD’e karşı savaşan Kürt kadınlarını tanıtıyor. Bölgede röportajlar gerçekleştiren medya kuruluşların birçoğu, örgütle mücadele eden kadınlara hayranlıklarını dile getiriyor. İşte, PKKve YPG saflarında IŞİD’i durdurmaya çalışan kadınlar hakkında yazılanların bir kısmı… 

(Radikal)

1/ 11
'IŞİD'le savaşan kadınları tanıma zamanınız geldi'

ELLE 

Fransız ELLE dergisi için Valerie Toranian’ın kaleme aldığı “Diren!" başlıklı yazıda, PKK’li kadınlardan söz ediliyor. Yazı, Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan 27 yaşındaki Tekoshin’in tanıtımıyla başlıyor. “Onu erkek yoldaşlarından hiçbir şey ayırmıyor: aynı üniforma, aynı kaslı ve tecrübeli silüet ve hatta bir tüfek” diyor Toranian ve ekliyor, “Yalnızca onun uzun saçı at kuyruğu yapılmış, kadınlığının bir kanıtı olarak.” 

Yazının bir kısmı şu şekilde: “Bu kadınlar Türkiye ’nin doğusunda bağımsız bir Kürt devletinin kurulması için savaşmaya 90’larda başladı ve çabaları tüm kadınların özgür olması için. Bölgedeki tüm kadınların. Onlar Kürt, Suriyeli, Iraklı, Müslüman, Hristiyan, Ezidi.

 

2/ 11
'IŞİD'le savaşan kadınları tanıma zamanınız geldi'

14 yaşındaki Ezidi Narin Kuzey Irak’ta yaşamış. İslam’a geçmeyen Gayrimüslim kadınları ölümle tehdit eden cihatçılardan kaçarken yakalanmış. Erkekler kadınlardan ayrılmış ve öldürülmüş. Narin ve kuzeni kıyafetlerinin altına bir bıçak saklamayı başarmış ve bu şekilde hücrelerindeki kilitleri açıp kaçmışlar. Uzun bir yolculuktan sonra ise Erbil’e dönmüşler. 

Kadınların yok olmak ve görünmezlik arasında seçmek zorunda olma lanetine karşı Tekoshin, Narin ve daha birçok kadın saygı gerektiren bir cesaretle mücadele ediyor.

Başkanlar Obama ve Hollande, Irak’taki direnişin yanı sıra Suriye’dekini de desteklemeliyiz. Çünkü onlar barbarlarla mücadele ediyor. Özgürlük için verilen dünyanın çevresindeki uzun ve kaotik savaş henüz yeni başlıyor. Bu onuru, özgür dünya unutmamalı. 

Kadınların yürüyüşü bitmeyecek.” 

3/ 11
'IŞİD'le savaşan kadınları tanıma zamanınız geldi'

MARIE CLAIRE 

Fransa merkezli moda dergisi Marie Claire’in "Bu olağanüstü kadınlar IŞİD’le savaşıyor. Onları tanımanızın zamanı geldi" başlıklı haberinde YPG’nin kadın kolu YPJ’li kadınları tanıtıyor. Yazıda BBC ve Washington Post’un YPJ’nin önemini vurguladığına dikkat çekilerek, örgütün Sincar Dağı’nda mahsur kalan Ezidileri kurtarmak için ABD’ye yardım ettiği hatırlatılıyor. 

Fotoğrafçı Erin Trieb’in izlenimlerine yer verilen makalede Trieb, yaşadığı bir olayı şöyle anlatıyor: "Bir sabah, birbirini takip eden yüksek sesli iki patlama duydum. Tercümanım Rama’ya bunun ne olduğunu sordum ve bana, 'Bu yalnızca YPJ ve IŞİD’in birbirlerine günaydın demesi' dedi."

4/ 11