'Mahmur kampından geleceklere kapımız açık'

'Mahmur kampından geleceklere kapımız açık'

'Mahmur kampından geleceklere kapımız açık'

an’dan Hakkari’ye helikopterle gelen Bakan Atalay Fatih kışlasından araç konvoyuyla Hakkari valiliğine geldi. Bakan Atalay'ı vallik önünde Vali Yakup Canbolat, DBP'li Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi, Vali Yardımcıları, kurum amirleri karşıladı. Atalay kendisine çiçek veren iki çocukla birlikte hatıra fotoğraf çektinten sonra kendisini karşılamaya gelen Belediye Başkanı ve kurum amirleri ile tek tek tokalaştı.
Yöresel kıyafetleri ile gelen Belediye Başkanı Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, Başbakan Yardımcısı Atalay'a Valinin makam odasına kadar eşlik etti. Valilikteki şeref defterini imzalayan Bakan Atalay, Valilik makamında basına kapalı olark bir süre görüştükten sonra gelişiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunup sorulan sorulara da cevap verdi. Atalay, Hakkari’yi çok özlediğini ve bir kez daha seçim çalışması için geldiği Hakkari'de çözüm süreciyle birlikte önemli değişiklikler gördüğünü söylerdi.

1/ 13
'Mahmur kampından geleceklere kapımız açık'

Atalay;"Hakkari insanlarını seviyorum, sokaklarında dolaşacam. Kentin her köşesinde güzel insanlarımız var. Ziyaretimin sebebi seçim çalışması yapıyoruz. Başbakanımız Cumhurbaşkanlığı adayıdır. Bizlerin imzasıyla kendisini aday gösterdik. Seçim kampanyası yapıyoruz çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan daha fazla oy istiyoruz. Seçim çalışması kapsamında önce Van ilini ziyaret ettik"dedi

2/ 13
'Mahmur kampından geleceklere kapımız açık'

ÇÖZÜM SÜRECİ İLE İLGİLİ BİR OLUMSUZLUK YOK

Başlatılan çözüm süreci ile ilgili yoğun çalışmalarının olduğunu belirten Atalay,"Çözüm süreci ile ilgili halkla görüşeceğiz onların değerlendirmelerini alacağız. Çözüm sürecini çok dikkatle izliyoruz. Yapılan diyaloglarla yürüyor. Çözüm süreciyle ilgili şimdilik bir olumsuzluk yok"dedi. Başbakan Yardımcısı Atalay, bir gazetecinin böyle bir süreçte bazı illerde askeri hareketliliğin olduğu yönündeki soruya Atalay,"Tabiki bölgede bazı kişiler yanlış iş yapıyor. İş makineleri yakanlar var, kimi vatandaşlara baskı yapıp, onlardan haraç alıyor veya seçim öncesi köylere gidip oyla ilgili sıkıntı çıkartanlar var onları biliyoruz. Tabiki bu konularda da gerekli uyarıları yapıyoruz. Çözüm süreci devam ediyor taraflar birbirine güveniyor. Çözüm süreci için yeni bir safhaya geçeceğiz. Şimdi yeni bir yol haritası üzerindeyiz. O daha belirleyici olacak. Yani tarihi beli ve sınırları çizilmiş. Kim üzerine ne düşerse yapacak. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra inşallah o yol haritamızı daha da netleşecektir. Üzerinde çalışıyoruz karşılıklı görüşmeler yapıyoruz"diye konuştu.

3/ 13
'Mahmur kampından geleceklere kapımız açık'

TÜRKİYE’NİN IŞİD’LE İLGİLİ TAVRI BELLİ

Basın mensuplarının IŞİD katliamlar yapıyor sorusu üzerine ise Bakan Atalay Türkiye’nin IŞİD’le ilgili tavrının belli olduğunu söyledi. Atalay,"Bakın şu anda IŞİD’in elinde diplomatlarımız ve güvenlik personellerimiz vardır. Türkiye’nin IŞİD’e bakışı belli. Biz zaten IŞİD bir terör örgütü olarak tanımladık. Bu konuda herkes tavrımızı biliyor. Ama şu anda bölgede ciddi bir kriz yaşanıyor. Yani çevrenize baktığınızda şu anda Irak en sorunlu bölge, Suriye zaten uzun süredir devam ediyor. Gazze olayı var orada büyük katliamlar oldu. Neredeyse 2 bin civarında insan hayatını kaybetti. Türkiye bu savaşın yaşandığı tüm bölgelere insani yardım gönderiyor"

4/ 13