'Nefes' kesen kentler

Sanayileşme ve otomobil kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte büyük kentlerde hava kirliliği de sağlığı tehdit edecek boyutlara ulaştı. İşte dünyada nefes almanın zorlaştığı kentler…

'Nefes' kesen kentler

Sanayileşme ve otomobil kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte büyük kentlerde hava kirliliği de sağlığı tehdit edecek boyutlara ulaştı. İşte dünyada nefes almanın zorlaştığı kentler… Kaynak: DW Türkçe

1/ 11
'Nefes' kesen kentler

PekinÇin’in başkenti Pekin’de, kent yönetimi hava kirliliği nedeniyle sık sık en yüksek alarm seviyesi olan “kırmızı alarm“ veriyor. Havadaki tehlikeli PM2.5 partiküllerinin oranı Pekin'de zaman zaman metreküp başına 600 mikrogramı aşmıştı.

2/ 11
'Nefes' kesen kentler

ŞanghayŞanghay’da da hava kirliliği Pekin’deki tehlikeli seviyelere ulaşıyor. Çin'de her yıl 1 milyon 600 bin kişi hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

3/ 11
'Nefes' kesen kentler

Yeni DelhiHindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de artan hava kirliliği nedeniyle zaman zaman sert önlemler alınıyor. Trafik yasağının yanı sıra kentte termik santrallerin bir süreliğine kapalı kalması ve sokakların tozdan arındırılması gibi önlemlere başvuruluyor. Yaklaşık 8,5 milyon aracın trafiğe çıktığı kentte DSÖ'nün verilerine göre, toz zerreciklerinin yoğunluğu normal oranın on katından daha fazla.

4/ 11