11 bin genç Atatürkün yolundan yürüdü

11 bin kişi, 57'nci Alay’ın kahramanlarının Mustafa Kemal ile birlikte yürüdüğü 10 kilometrelik güzergahta yürüdü.

11 bin genç Atatürkün yolundan yürüdü

BİRİNCİ Dünya Savaşı'nda Çanakkale üzerinden Anadolu'ya çıkmaya çalışan Anzaklar'ın torunlarıyla ülkesini savunanlar ayrı törenlerle bu destansı günü yeniden yaşadı. 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 11 bin kişi, 57'nci Alay’ın kahramanlarının Mustafa Kemal ile birlikte yürüdüğü 10 kilometrelik güzergahta yürüdü. Yürüyüşe katılanlara, 57'nci Alay askerlere verilen son yemek olan kırık buğday çorbası ikram edildi.

1/ 34
11 bin genç Atatürkün yolundan yürüdü

Çanakkale cephesinin Yarbay Mustafa Kemal'i, 25 Nisan 1915 sabahı düşman çıkarmasını haber alınca, savaşların kahraman birliği 57'nci Alayı Conkbayırı'na göndermesiyle başlayan ve tarihe, “Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum” sözleriyle geçen o gün, 95 yıl sonra yeniden yaşandı. Yürüyeş başlamadan önce Kızılay ve 2'nci Kolordu Komutanlığı tarafından hazırlanan ve tümü şehit olan 57'nci Alay askerlerinin son yediği yemek kırık buğday çorbası dağıtıldı. 57'nci Alay’ın kahramanlarının Mustafa Kemal ile birlikte yürüdüğü 10 kilometrelik güzergahta, ‘Ata’nın izindeyiz’ mesajı veren 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Necati Özbahadır, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Alaeddin Sevim ile 2'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı tugay komutanları sabahın ilk ışıkları ile yürüyüşe geçti.

2/ 34
11 bin genç Atatürkün yolundan yürüdü

Orgeneral Iğsız ve beraberindekiler öğrenci gruplarının önünde yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra, ellerindeki bayraklarla patika kenarında bekleyip, yürüyüş kolunun geçişini selamladı. Yürüyüşe 2 bini Mehmetçik olmak üzere büyük bölümünü üniversiteli ve izci yaklaşık 11 bin kişi katıldı. Çanakkale savaşları sırasında, 57'nci Alay’ın çadırlarının bulunduğu Bigalı Köyü yakınlarındaki alanda 24 Nisan akşamı kamp kuran binlerce öğrenci ve izci, savaşlara katılan bazı ülkelerin askeri bandolarının mensupları ile 2'nci Kolordu Komutanlığı'na bağlı 2 bin kadar Mehmetçik, geceyi 95 yıl öncesinin ayazını iliklerinde hissederek geçirdi.

3/ 34
11 bin genç Atatürkün yolundan yürüdü

Katılımcılar için Kızılay ve 2'nci Kolordu 546 saha çadırı kurdu. Sabah yürüyüşe katılan öğrenciler, 95 yıl önce 57'nci Alay'ın kullandığı 10 kilometrelik güzergahı yaklaşık 3 saatte tamamladı. Bazı izciler sırtında ‘Dedeciğim ben geldim’ yazısı bulunan kırmızı cepken giydi. Başlarında Çanakkale Savaşları sırasında, Mehmetçiğin kullandığı ‘Enveriye kabalağı' olarak bilinen, asker şapkası bulunan izciler, yürüyüş boyunca kahramanlık içeren marşlar söyledi.

4/ 34