15 dakikada 2 kilo 300 gram bal yedi

15 dakikada 2 kilo 300 gram bal yedi

Antalya'nın Finike İlçesi'nde düzenlenen Bal Festivali kapsamında yapılan Bal Yeme Yarışması'nda 15 dakikada 2 kilo 300 gram bal yiyen 65 yaşındaki Ali Atakan birinci oldu.

1/ 8
15 dakikada 2 kilo 300 gram bal yedi

Finike Belediyesi, Ernez Mahalle Muhtarlığı, Ernez Bal Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından "Karadeniz'in Anzer'i varsa, Akdeniz'in Ernez'i var" sloganıyla Bal Festivali düzenlendi. Mahalle meydanındaki festivale CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Kaymakam Mesut Yakuta, Belediye Başkanı Ak Partili Kaan Osman Sarıoğlu, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bölge halkı katıldı.

2/ 8
15 dakikada 2 kilo 300 gram bal yedi

Festival açılışında konuşan Deniz Baykal, balın insana çok yararlı bir gıda maddesi olduğunu ve Kuran'da da defalarca adının geçtiğini söyledi. Ernez Mahallesi'nde balın en iyisinin üretildiğini aktaran Deniz Baykal, bunun ticari bir değere dönüşmesi gerektiğini anlattı. Bölgenin doğal güzelliğine de dikkati çeken Baykal, mahalle meydanındaki çınar ağacını işaret ederek, şöyle dedi:

3/ 8
15 dakikada 2 kilo 300 gram bal yedi

"Şu manzaraya, şu serinliğe, şu muhteşem çınara bakın. Bal konuşuyoruz ama en önemli değerlerden biri de meydandaki tarihi çınardır. Muhteşem bir ağaç. Allah'ın bir lütfu. Bu toprağın zenginliğinin ve bereketinin bir ifadesi. Muhteşem bir gölgelik ve güzellik. Bu çınara sahip çıkın. Herkesin buranın güzelliğinin tadını çıkarmasına fırsat verelim."

Kaymakam Mesut Yakuta da çok güzel bir coğrafyada yaşadıklarını kaydederek, "Ernez'de yaşayan vatandaşlarımız kalitesine güvendikleri balın tanıtımını yapmak için festival düzenledi. Ernez balı gerçekten de iklim ve coğrafi konumu dolayısıyla kaliteli ve sınırlı bir alanda üretiliyor. Dolayısıyla bu bala sahip çıkmak gerekiyor" diye konuştu.

4/ 8