2014 yılı sağlıkta böyle geçti

2014 yılı sağlıkta böyle geçti

2014 yılı sağlıkta böyle geçti

Google bu yıl sağlık alanına el attı ve gözümüze kadar girdi, Dr. House dizisini izleyen genç bir doktor nadir görülen bir hastalığı bu sayede tespit etmeyi başardı, Türk bilim adamları kendi kendini iyileştiren kas geliştirerek bilim dünyasına önemli bir katkıda bulundu. İşte 2014 yılında "sağlık dünyasında" yaşanan enteresan olaylar ve size yansıttığımız ilginç haberler...

1/ 27
2014 yılı sağlıkta böyle geçti

Kist hidatik hastalığını Türk doktor tedavi etti - Ocak 2014

Türk bilim insanlarınca "kist hidatik" hastalığının tedavisinde geliştirilen metot ile kist hidatik paraziti tamamen öldürülerek, yaşamı tehdit eden sorun tamamen ortadan kaldırılması mümkün kılındı.

2/ 27
2014 yılı sağlıkta böyle geçti

Google'dan diyabet seviyesini ölçen kontak lens - Ocak 2014

Google'ın yeni teknolojik buluşu bu kez sağlık alanında çığır açtıu. Google'ın ürettiği akıllı kontak lensler gözyaşından glukoz seviyesini ölçüyor. Lens sayesinde, parmaktan kan alarak glukoz seviyesini ölçmek tarihe karışacak. Son derece küçük kablosuz bir çip bulunan minyatür glukoz sensörü lens malzemesinin iki katı arasına gizli. Firma ayrıca lens üzerine ufak LED ışıkları da yerleştirme üzerinde çalışıyor. Böylece glukoz seviyesinin kritik eşiği aşıp aşmadığı tespit edilecek. Ancak Google yine de bu ürünü piyasaya sürmeden önce üzerinde daha çok çalışma yapılması gerektiğini belirtti. Birçok klinik testten başarıyla geçen lensin prototipi oluştu.

3/ 27
2014 yılı sağlıkta böyle geçti

Dr. House, gerçek dünyada da hayat kurtardı - Şubat 2014

Aylarca teşhis konulamayan hastanın rahatsızlığının ne olduğunu, "House M.D." dizisinin hayranı doktor çözdü. Televizyon dizisi meraklılarının yakından tanıdığı, tanı konulması imkansız gibi görünen vakaları çözerek hastalarını sağlığına kavuşturan, huysuz ve aksi karakterli, son derece zeki bir doktorun hikayesinin anlatıldığı "House M.D." dizisi, hayat kurtardı. Almanya'da ciddi kalp yetmezliğinin yanı sıra, ateş, körlük, sağırlık, genişlemiş lenf bezleri gibi çok sayıda kafa karıştırıcı belirtinin bir arada görüldüğü 55 yaşındaki hasta, "House M.D." hayranı bir doktor tarafından kurtarıldı.

4/ 27