31 yılda 45 bin doğum yaptırdı

31 yılda 45 bin doğum yaptırdı

Konya'da Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde 31 yıldır görev yapan 63 yaşındaki Kadın Doğum Uzmanı Dr. Bilgin Ergene, meslek hayatı boyunca yaklaşık 45 bin doğum gerçekleştirdiğini söyledi.

1/ 7
31 yılda 45 bin doğum yaptırdı

Aslen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden olduğunu ve meslek hayatına 31 yıl önce Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde başladığına anlatan Dr. Bilgin Ergene, "'İlk geldiğimde hastanedeki doğum sayısı çok daha fazlaydı. Çünkü ilçelerde doğumlar yapılmıyordu ve anne adayları doğum için Konya'ya geliyorlardı. Ayrıca İç Anadolu'nun doğum yükünü de Konya Doğumevi çekiyordu. O dönemlerde yılda 12-13 bin doğum gerçekleştiriliyordu" "dedi.

2/ 7
31 yılda 45 bin doğum yaptırdı

BUGÜNE KADAR 45 BİN DOĞUM

Hastanede göreve ilk başladığında 4 doktor olarak çalıştıklarını ifade eden Ergene, şöyle konuştu:

''Sonraki yıllarda bu rakam biraz da arttı ve 5-6 sayısına ulaştık. Uzun yıllar 6 arkadaş hastanede doktor olarak görev yaptık. 3-4 günde bir nöbet denk geliyordu. Hastanemizde bir gecede 30 doğumun gerçekleştiği oldu. Bunları bir doktor ve en büyük yardımcımız ebeler eşliğinde başardık. Aynı anda 7-8 masanın dolduğunu ve aynı anda bebeklerin dünyaya gelerek ağladığını çok gördüm. Benim sorumluluğumda dünyaya gelen bebek sayısı 45 bin civarında.'

3/ 7
31 yılda 45 bin doğum yaptırdı

YARIM BEBEK DOĞURTTUM

Her doğum uzmanı doktorunun başından birçok olayın geçtiğini ifade eden Dr. Ergene, "'Tabi görev yaptığı süre içerisinde birçok farklı doğumlara da şahit oldum. Bir nöbetimde yarım bebek doğurttum. Bebeğin belden yukarısı yoktu" diye konuştu.

4/ 7