4 üniversiteli kız, arkadaşlarını taksiye bindirip dövdü

4 üniversiteli kız, arkadaşlarını taksiye bindirip dövdü

4 üniversiteli kız, arkadaşlarını taksiye bindirip dövdü

Olay, 21 Nisan 2012 günü Erzurum’un Palandöken İlçesinde meydana geldi. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümü öğrencileri Sevda Z. (24) ile Lütfiye Z. (26), Fransız Dili ve Edebiyatı öğrencisi Fatoş Seçil Ş. (26), Turizm ve Meslek Yüksekokulu öğrencisi Begüm Ö. (23) dedikodu yaptığı gerekçesiyle Kazım Karabekir Fakültesi Sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan arkadaşları G.D.’yi (24) eşya verme bahanesiyle çağırarak taksiye bindirdiler.

1/ 9
4 üniversiteli kız, arkadaşlarını taksiye bindirip dövdü

Kadir Y.’nin kullandığı 25 T 1917 plakalı taksiden genç kızın aşağıya inmesini engellemek için sol tarafına Begüm Ö., sağ tarafına ise Sevda Z. ile Lütfiye Z. oturdu. Sağ ön koltuğa oturan Fatoş Seçil Ş. ise olan biteni cep telefonu ile kayda aldı. G.D.’nin otomobile binmesi üzerine Sevda Z., taksici Kadir Y.’ye ’sür’ diyerek arkadaşları ile birlikte genç kızı dövmeye başladı. Genç kızın çığlıklarının duyulmaması için de radyodan yüksek sesli müzik açıldı. Ortaya oturtulan kıza, 3 arkadaş Tokat, yumruk ve sopa ile vurdu. Kızlar, arkadaşlarını dövdükten sonra tekrar aldıkları evinin önüne bıraktılar. Taksiden inen G.D.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınan 4 ünivesiteli ile taksici, tutuklandı. 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan üniversiteliler önce suçlamaları kabul etmedi. Mağdur öğrencinin söylemesi üzerine cep telefonu ile çekilen görüntüler ortaya çıkınca, suçlamayı kabul eden sanık kızlardan Sevda Z., "G.D., başkalarına Murat Ç.’nin beni yatağa bağlayarak zorla cinsel ilişkiye girdiğini anlatmış. Bunun üzerine Murat Ç. beni arayarak G.D.’yi döverek kameraya çekmemi istedi. Biz de arkadaşlarla takside dövdük" dedi.

2/ 9
4 üniversiteli kız, arkadaşlarını taksiye bindirip dövdü

OLAYA KARIŞANLARIN TÜMÜ CEZA ALDI
Diğer kızların da benzer ifadelerde bulunması ve G.D.’nin şikayetinden vazgeçmesi üzerine 5 kişi, 16 Ağustos 2012 günü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasında sopa silahtan sayılarak Sevda Z., Begüm Ö., Lütfiye Z., Fatoş Seçil Ş. ile taksici Murat Y., ’cebir, tehdit ve hile kullanmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme, Murat Ç.’yi ise ’yaralamaya azmettirme’ suçundan 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

3/ 9
4 üniversiteli kız, arkadaşlarını taksiye bindirip dövdü

Hakim Haşim Kızıltaş tarafından hazırlanan gerekçeli kararda, taksiye bindirilen G.D.’nin götürüldüğü yerin 3 bin 400 metresinin yerleşim alanı, 5 bin 200 metresinin ise yerleşim yeri olmadığına dikkat çekildi. G.D.’nin zorla alıkonularak götürülüp getirildiği mesafenin toplam 17  bin 200 metre olduğuna işaret edilen kararda, G.D.’nin özgürlüğünü ihlal edildiği vurgulandı. G.D.’nin saçından tutularak başının koltuk arasına sıkıştırıldığı anımsatıldığı gerekçeli kararda, sopa ile vurulan mağdureye hakaret ve tehdit içerikli sözler söylendiği belirtildi. Genç kızın dövülmesi de delil olarak fotoğraflarla dosyaya eklendi. Bilirkişi tarafından çözümlenen video kaydında şu diyaloglar dikkat çekti:

4/ 9