7 yıl sonra 40 metre fışkırdı

Aksaray’da, 2009 yılında gaz ve su çıkışı nedeniyle betonla kapatılan kuyudan, 7 yıl sonra 40 metre yüksekliğe karbondioksit ve su fışkırdı.

7 yıl sonra 40 metre fışkırdı

Aksaray’da, 2009 yılında gaz ve su çıkışı nedeniyle betonla kapatılan kuyudan, 7 yıl sonra 40 metre yüksekliğe karbondioksit ve su fışkırdı. Merkeze bağlı Yapılcan köyündeki Hakan Yapılcan’a ait tarlada, 2009 yılında gaz ve su çıkışı olan kuyudan, yeniden karbondioksit gazı ve su çıkışı başladı. Kuyudan çıkan karbondioksit ve suyun yüksekliği 40 metreye ulaşırken, tarla sahipleri suyun dağılmasını engellemek için kuyu çevresinde toprakla set oluşturdu.

1/ 7
7 yıl sonra 40 metre fışkırdı

Yapılcan Köyü Muhtarı Ramazan Yapılcan, kuyudan çıkan suyun şu an için bir zararı olmadığını belirtti.

Suyun basıncının zaman zaman düştüğünü ifade eden Yapılcan, "Yüzeye çıkan suyu kullanılmayan boş kanala tahliye ediyoruz. Yetkililere de gelişme ile ilgili bilgi verdik." dedi.

2/ 7
7 yıl sonra 40 metre fışkırdı

Aksaray Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Tayfun Aydın da 2009 yılında betonla kapatılan kuyunun yeniden aktif hale geldiğini, 40 metre yüksekliğe ulaşan gaz ve su çıkışının yaşandığını söyledi. Kuyunun yeniden patlamasının sebebinin karbondioksit gazı olduğunu düşündüklerini ifade eden Aydın, "Kuyunun yeniden patlama sebebi, karbondioksit gazının, daha önce kuyuya basılan betona zamanla basınç yaparak bir çatlak bulması olabilir. Bu çatlaklardan dolayı karbondioksit gazının suyu 35-40 metre fışkırttığını düşünüyoruz." diye konuştu.

3/ 7
7 yıl sonra 40 metre fışkırdı

Aydın, bölgenin altındaki karbondioksitin oluşumuyla ilgili iki görüş olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bölge karbondioksit üretim havzasıdır. Aksaray’da karbondioksit üreten tesisler var. Birinci görüşe göre, gaz oluşumunun, Hasandağı volkanizmasından kaynaklandığı yönünde. Hasandağı’nda magmanın soğumasından dolayı karbondioksit oluşuyor. Bu karbondioksit, yeryüzüne doğru zayıf bir zon bulduğu zaman yüzeye çıkıyor. İkinci görüş ise burası Tuz Gölühavzası içinde yer alıyor. Tuz Gölü havzasında, buradaki organizmalar fosil oluşturuyor. Fosillerin içindeki aminoasitler zamanla parçalanarak karbondioksit açığa çıkarıyor."

4/ 7