71 ülke izledi, sıra Türkiyede

Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu İstanbul’da 3 özel gösteri sergileyecek.

71 ülke izledi, sıra Türkiyede

Yoğun dans gündemiyle dikkatleri çeken eylül ayının İstanbul Uluslararası Bale Yarışması’ndan sonraki en büyük sürprizi, dünyanın önde gelen topluluklarından Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu’nun 50. yıl turnesi kapsamında İstanbul’da sergileyeceği üç özel gösteri

1/ 17
71 ülke izledi, sıra Türkiyede

İKSV’nin konuğu olarak HSBC Özel Bankacılık sponsorluğunda İstanbul’a gelecek topluluk, 15, 16 ve 17 Eylül tarihlerinde Lütfi Kırdar’da seyircisiyle buluşacak. Afro-Amerikan tarzının en önemli temsilcilerinden Alvin Ailey tarafından kurulduğu 1958’den itibaren 71 ülkede 21 milyon izleyicinin karşısına çıkan topluluk, İstanbul gösterilerinde ‘Night Creature’, ‘Solo’, ‘Love Stories’ ve ‘Revelations’ adlı eserleri sergilenecek.

2/ 17
71 ülke izledi, sıra Türkiyede

Alvin Ailey deyince akıllara, dans sanatının kapılarını siyahi bedenlere açmış, yıllarca ırkçılığa karşı çalışmış, dans etmiş açmış bir misyoner geliyor. 1931’de Teksas Rogers’ta doğan Alvin Ailey dansa ilk olarak klasik bale, Karayip, Afrika ve Avrupa danslarını bir araya getiren Katherine Dunham Dans Topluluğu ve Ballet Russe de Monte Carlo’nun gösterilerinde rol alarak başladı.

3/ 17
71 ülke izledi, sıra Türkiyede

Daha sonra modern dansın öncülerinden Marta Graham’in topluluğundan Doris Humphrey, Charles Weidman ve Hanya Holm’un dans sınıflarına katılan Ailey, 1958’de yedi siyahi genç dansçıyla kurduğu, ismi daha sonra Alvin Ailey Amerikan Dans Tiyatrosu olacak grubuyla birlikte ‘Blues Suite’i sahneledi.

4/ 17