86 yaşında silah üretiyor !

86 yaşında silah üretiyor !

Malatya’da yaşayan 86 yaşındaki Ramazan Apaçık, 2 metrekarelik barakasında kendine has yerli silah üretimi yapıyor. 65 yıldır bu işle uğraşan Ramazan dedenin yaptığı tüfekler büyük ilgi görüyor.

1/ 9
86 yaşında silah üretiyor !

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Topsöğüt Mahallesi’nde oğlunun evinin önünde yer alan küçük tahta bir barakada iş yapan RamazanDede, hiçbir eğitim almamasına rağmen bulduğu demirlerle yerli silah ve tüfek yapıyor.

2/ 9
86 yaşında silah üretiyor !

Her sabah kalktığında 'iş yerim' diye tabir ettiği barakasına gelerek buradaki eski aletlerle çalışan Ramazan Dede, silah yapımının dışında çevredeki benzeri tamirat işlerine de bakıyor. Yaşının bir hayli ilerlemesine rağmen gençlere taş çıkaran Ramazan Apaçık’ın tamamen kendi elde ettiği malzemelerden ürettiği silahlar ise meraklıların ilgisini çekiyor.

3/ 9
86 yaşında silah üretiyor !

MESLEĞİNİ SÜRDÜRMEYE KARARLI

Tamamen el yapımı olan tüfekle ava rahatça çıkılabileceğini belirten Ramazan Dede’nin bu işleri yapmak için ise resmi belgesi mevcut. Genç yaşlarda bu işe merak saldığını belirten Apaçık, eski yıllarda özellikle silah tamiratı gibi işlerinin çok olduğunu belirtiyor.

4/ 9