ABD Başkanı Obama için Belek'te "güvenlik üssü"

ABD Başkanı Obama için Belek'te "güvenlik üssü"

ABD Başkanı Obama için Belek'te "güvenlik üssü"

G20 Liderler Zirvesi nedeniyle 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya'da bulunan ABD Başkanı Barack Obama için alınan güvenlik tedbirleri Hollywood filmlerini aratmadı. Odanın çevresine kurşun geçirmez levhalar eklendi, Pentagon bağlantılı sistemler kuruldu. Obama'nın ekibi, oteldeki tüm ıslak zeminler için kaydırmaz paspaslar istedi.

1/ 13
ABD Başkanı Obama için Belek'te "güvenlik üssü"

G20 Liderler Zirvesi nedeniyle kalabalık bir ekiple Antalya'ya gelen ve bir gece Antalya'da kalan ABD Başkanı Obama, geceyi Belek Turizm Bölgesinin en lüks otellerinden biri olan Calista Luxury Resort'ün kral dairesinde (Royal Suit) geçirdi. Golf sporuna merakıyla bilinen Başkan Obama için dünyaca ünlü golf sahalarının bulunduğu Belek bölgesinde hazırlık yapıldı. Yoğun programı nedeniyle golf oynayamayan Obama'nın, golf için tekrar Antalya'ya gelmek istediğini söylediği öğrenildi. G20 toplantıları nedeniyle ABD Başkanı Obama, 550 kişilik bir heyetle Antalya'ya geldi. ABD heyeti için Calista'nın tamamı tahsis edilirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, güvenlik kuralları gereği başka bir otelde konaklatıldı.

2/ 13
ABD Başkanı Obama için Belek'te "güvenlik üssü"

7 tır güvenlik ekipmanı

ABD ekibi ay başında gelerek otelde çalışmaya başladı. 7 tırla getirilen güvenlik ekipmanı Başkan Obama gelmeden önce otele kuruldu. G20 Liderler Zirvesi nedeniyle Belek Oteller Bölgesinde "kırmızı bölge" diye bir güvenlik bölgesi oluşturulmuştu. ABD Başkanı Obama'nın konaklaması sırasında otel içerisinde ana bina ve çevresinde ikinci bir güvenlik seviyesi oluşturuldu. ABD'den gelen personel dahil herkes özel belirlenen giriş ve çıkış noktalarında x-ray cihazları ile arandı. ABD'den özel olarak getirilen 3 eğitimli köpek de sürekli olarak bomba ve kimyasal araması yaptı

3/ 13
ABD Başkanı Obama için Belek'te "güvenlik üssü"

Pentagon bağlantılı sistem odaları

Otelde 32 oda tamamen boşaltılarak, Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı) bağlantılı sistem odaları oluşturuldu. Kral dairesinin etrafındaki odalar boşaltılarak Başkan'ın korumalarına tahsis edildi. Obama'nın kaldığı dairenin camlarının arkalarına kurşun geçirmez özel cam paravanlar yerleştirildi. Ağır camların taşınması için de özel bir araç tahsis edildi. ABD heyeti toplam 250 özel araçla gelirken, Başkan Obama'nın aracı özel bir park alanında yerli ve yabancı güvenlik elemanlarıyla 24 saat korundu. Türk Telekom ek bir altyapı ile 500 Megabit Metro Ethernet internet hattı ayrıca 150 telefon hattı tahsis etti. Beyaz Saray'dan da Başkan'ın sevdiği kanallardan oluşan özel kanal sıralamalı tv sistemi getirildi. Otelin bir bloğunun çatısına Amerikan Başkanlık uydusu ile irtibatlı özel bir anten konuldu.

4/ 13