AKP açılımına darbe

Çözüm sürecini anlatmak için çektirilen dizi ve filmler izlenmedi

AKP açılımına darbe

KIZILELMA, K.O.Z., MİLAT VE DARBE… HEPSİ BAŞARISIZ OLDU… 

İlk önce Kızılelma dizisi yayından kaldırıldı. Sonra K.O.Z filmi de gişede hüsrana uğradı. TRT MilaT dizisini yayına koydu ama olmadı. Son olarak vizyondaki Darbe de umduğunu bulamadı.

1/ 7
AKP açılımına darbe

Ekim 2009’da Habur’da başlayan, Oslo’da MİT-PKK görüşmeleriyle devam eden sonrasında da İmralı’da Abdullah Öcalan ile süren ‘Açılım’ bitti. ‘Açılım’ın siyasi ayağı dışında bir de sinema ve televizyon ayağı vardı. Bu iki alanda da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) övülüyor, 17-25 Aralık süreçleri anlatılıyor, ‘Açılım’ güzellemesi yapılıyordu. Bunun için de 2014’ten bu yana TRT1’de 2 dizi oynadı, sinemada 2 film vizyona girdi. Son olarak gazeteci Avni Özgürel’in Darbe filmi gişede umduğunu bulamadı ve 3 günde sadece 7 bin 229 kişi izledi. İşte fiyaskoyla sonuçlanan dizi ve filmler:

2/ 7
AKP açılımına darbe

15 Ocak 2014 Kızılelma (TRT)
TRT 1 ekranlarında 15 Ocak-23 Ekim 2014 tarihleri arasında yayınlanan, senaristliğini ve yönetmenliğini Osman Sınav’ın yaptığı MİT’i konu alan televizyon dizisi reytinglerde başarısız oldu ve yayından kaldırıldı. Dizide, uluslararası terör örgütü Başbakan’ı öldürme kararı alıyor, bunu da eski bir MİT mensubu öğreniyor. Dizinin yapımcısı Osman Sınav da 12 Şubat 2014’te verdiği bir röportajda, “Erdoğan çözüm sürecinde sanatçılarla buluştuğunda Fatih’in Bosna Kanunnamesi’ni okudum, tarihi perspektiften bakmak lazım. Çözüm sürecini de böyle değerlendirmek lazım” demişti.

3/ 7
AKP açılımına darbe

13 Şubat 2015 Kod adı KOZ (Sinema)
Filmde, her şey 7 Şubat’taki MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın operasyonla alınmak istenmesiyle başlıyordu. Filmi 313 bin kişi izledi ki bu film aslında izlenmediği için ücretsiz gösterildi. AKP örgütleri de filme topluca götürüldü.

4/ 7