Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

Anadolu Kaplanları’nın son yıllardaki yükselişiyle birlikte Anadolu’daki iş insanlarının ekonomik kamuoyundaki etkinliği de arttı. Ekonomist dergisi bu iş insanları içinde en etkin olanlarını ‘Anadolu’nun En Etkin 50 İş İnsanı’ araştırmasıyla ortaya koydu. İstanbul, Ankara ve İzmir dışında kalan illeri kapsayan bu araştırmanın temel kriterini, seçilmiş olan isimlerin, bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmuş olmaları oluşturuyor. Son altı yılda üç kez düzenlenen söz konusu araştırmayı Ekonomist dergisi bu yıl bir kez daha yaptı. Anadolu’nun lider iş insanlarını titizlikle değerlendiren jüri, sonunda yandaki tabloda gördüğünüz 50 ismi ortaya çıkardı. İşte o isimler...

1/ 52
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

1. ABDÜLKADİR KONUKOĞLU-Sanko Holding Yönetim Kurulu Bşk. 2013 cirosu (Milyon TL) 7030 Çalışan sayısı 14000 Tekstilin en ağır ismi oldu Abdülkadir Konukoğlu, kuşaklar boyu dokuma ve tekstil ile uğraşan bir ailenin ferdi. 14 yaşında başladığı iş yaşamında 2014’te 51’inci yılına girdi. Babasından aldığı bayrağı bu sürede zirveye dikmeyi başardı. 2013’te 3,7 milyar dolar ciro ve 550 milyon dolar ihracat yapan Sanko Holding, 2014’te Türkiye’nin büyüme hızının iki katı büyüme hedefliyor. 14 bin kişin çalıştığı Sanko’nun enerjiden iş makinelerine, finanstan gıdaya kadar 11 farklı sektörde 100’e yakın şirketi bulunuyor. Sanko, çok sayıda hayır işi de yapıyor. Bugüne kadar binlerce öğrenciye burs veren Sani Konukoğlu Vakfı, üniversitenin kuruluşuna da öncülük etti. Bu ay başkanlık görevini kardeşi Zeki Konukoğlu’na devredecek olan Abdülkadir Konukoğlu, mesaisinin tamamını üniversiteye harcayacak. Gaziantep’te gerek milletvekili, gerekse belediye başkanı düzeyinde aday belirlenmesinde sözü geçen insanların başında gelen Konukoğlu’nun pek çok siyasetçinin önünü açma özelliği de bulunuyor. Halen büyükşehir belediye başkanlığına soyunan eski bakan Fatma Şahin’in Sanko Holding’te uzun yıllar mesai yürüttüğü biliniyor.

2/ 52
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

2. MUSTAFA BOYDAK-Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili 2013 cirosu (Milyon TL) 6150 Çalışan sayısı 14000 Kayseri’yi mobilya üssü yaptı Mustafa Boydak, Kayseri’yi sanayi, üretim merkezi haline getiren, mobilyada dünyaca tanınan bir kent haline gelmesini sağlayan isimlerin başında. Kayseri’nin Hacılar ilçesinde dünyaya gelen Mustafa Boydak, ilk, orta ve lise öğrenimini Kayseri’de tamamlarken üniversiteyi de Muğla Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Ardından HES Kablo’nun bakır biriminde görev alarak Boydak Holding’te çalışmaya başladı. 1957’de Kayseri’de temelleri atılan ve Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya uzanan Boydak Holding’in yönetim kurulu başkan vekili de olan Mustafa Boydak, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin en aktif odalarından biri olan Kayseri Sanayi Odası’nın başkanı. Boydak Holding’in uluslararası bir şirket haline gelmesinde kardeşleri ve kuzenleri ile birlikte aktif rol aldı. 2013 yılında yüzde 9,8’lik büyüme ile 6 milyar 150 milyon lira ciro gerçekleştiren Boydak Holding, 2014 yılı için ciro hedefini yaklaşık 6,8 milyar lira olarak belirledi. Bugün sekiz ayrı sektörde 45 şirketi ile faaliyet gösteren Boydak Holding çatısı altında, Türkiye’nin en önemli markaları yer alıyor.

3/ 52
Anadolu'ya yön veren en etkin 50 iş insanı

3. MUHARREM YILMAZ-Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı 2013 cirosu (Milyon TL) 1900 Çalışan sayısı 4144 TÜSİAD bayrağını Bursa’ya dikti Kurulduğu günden bu yana aile şirketi olarak faaliyet yürüten Sütaş’ın hızlı büyümesinde kurucu baba Sadık Yılmaz ile çocukları Muharrem, Mürvet, Celile ve Serpil’in çalışmaları rol oynadı. Merkezi Bursa’da olan firmanın büyüme performansı Yılmaz ailesinin kentteki etkinliğini de artırdı. 2005 yılında babasının vefatıyla yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen Muharrem Yılmaz, kardeşleriyle birlikte şirketi uyum içerisinde yönetmeyi bildi ve Bursa’nın en etkin isimlerinden biri oldu. Muharrem Yılmaz, iki yıl önce TÜSİAD’ın başkanlık koltuğuna oturdu. Yılmaz, son iki yıldır daha çok TÜSİAD Başkanı şapkasıyla gündeme gelirken işleri de ihmal etmedi. Sütaş’taki mesaisini kardeşlerinin desteğiyle sürdüren Yılmaz, bu dönemde önemli yatırım kararlarına da imza attı. Makedonya'nın başkenti Üsküp'te aldığı süt üretim tesisi ile Balkanlar ve Avrupa pazarlarına yayılmayı amaçlayan Sütaş, bu dönemde cirosunu 1,9 milyar TL’ye taşıdı. 2012 yılında 1,4 milyar TL ciroya sahip olan Sütaş, geçen yıl cirosuna 500 milyon TL daha eklemeyi başardı. 2 milyar TL ciroya ulaşan devin sağladığı istihdam ise 4 bin 144’e çıktı.

4/ 52