Anadoluda yeni iş imkanları

Anadoluda yeni iş imkanları

Anadolu'nun parlayan meslekleri

Ekonominin globalleşmesiyle birlikte Anadolu'da son yıllarda yeni iş alanları ortaya çıkarken, bazı genç kuşak işadamları babadan kalma meslekler yerine yeni sektörlerde faaliyet gösteriyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda öne çıkan yeni iş kolları, özellikle gençlerin istihdamı ve ekonomiye katkı anlamında önem arz ediyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Batman'da tekstil, Diyarbakır'da mermer, Mardin'de turizm ve Siirt'te ise fıstıkçılık son yıllarda gelişen sektörler arasında dikkat çekiyor.

1/ 21
Anadoluda yeni iş imkanları

ADIYAMAN - MERMER

Adıyaman'da da mermer sektörü ciddi bir gelir kaynağı olarak kısa bir sürede öne çıktı.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, tarıma dayalı ekonomiye sahip olan Adıyaman'da özellikle tütüncülüğün bitme noktasına geldiği dönemlerde tekstil sektöründe hızlı bir gelişim süreci yaşanarak önemli bir merkez haline geldiğini hatırlatan Uslu, şunları söyledi:

“Ancak son birkaç yıl içerisinde bugüne kadar kullanılmayan yer altı zenginliklerimizden mermer önemli bir gelir kaynağı haline geldi. Adıyaman'da bugüne kadar işlenmeyen mermer yatakları artık kütlü mermerlerin çıkarılması sonucunda önemli ihracat kaynağına dönüştü. Ülke ekonomisinin en önemli zenginliklerinden biri olan mermer artık Adıyaman;da önemli bir sektör haline geldi.”

Uslu, şehirde günlük yaklaşık 80-100 kamyon kütlü mermer çıkarıldığını bildirdi.

2/ 21
Anadoluda yeni iş imkanları

ARDAHAN - EKOLOJİK OYUNCAK

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Yaşar Daşdemir, Ardahan başta olmak üzere Türkiye'ye ekolojik oyuncak alanında yeni bir iş kolunu kazandırdıklarını söyledi.

Daşdemir, 8 ay önce kadınların istihdamına yönelik hazırlanan “Ekolojik Oyuncak ve Eğitim Malzemesi Üretimi Eğitim Merkezi Projesi” kapsamında açılan kursun tamamlandığını söyledi.

Söz konusu kursu bitirenlerin bundan sonra yeni bir iş kolunu ekonomi piyasasına kazandıracaklarını belirten Daşdemir, “Sadece Ardahan değil, ülke ekonomisine katkısı olacak bir iş alanını açtık. Şuan itibariyle 25 kadınımız, günde 5 saat süren 8 aylık kursu başarıyla tamamladı. Artık bu kursu bitirenler ekolojik oyuncak alanında kendileri atölye kurup üretim yapabilecekler” dedi.

3/ 21
Anadoluda yeni iş imkanları

BATMAN – TEKSTİL

Petrol kenti olarak bilenen Batman, kısa sürede hızla gelişen tekstil sektörünün yeni yıldızı olacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in girişimleri sonucu kısa bir süre önce Batman'daki Tekel'e ait atıl 60 bin metrekare büyüklüğündeki tütün depolarının yatırımcılara tahsisiyle tekstil sektöründe büyük ilerleme kaydedildi. Bu alanda 10 tekstil firması üretime başlarken, bu firmalarda istihdam edilenlerin sayısı bine yaklaştı.

Tekstil firmalarının kalifiye eleman ihtiyacına cevap vermek amacıyla Batman Valiliği'nin desteğiyle Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇATOM) ve İş-Kur'da açılan kurslarla yüzlerce işsize eğitim veriliyor.

4/ 21