Anaokulu öğretmeninden velilere tavsiyeler

Anaokulu öğretmeninden velilere tavsiyeler

Balıkesir'de yaşayan ve 10 yıldır anaokulu öğretmenliği yapan Çiğdem Gedik İlk kitabında velilere tavsiyelerde bulundu. 

İHA

1/ 8
Anaokulu öğretmeninden velilere tavsiyeler

Alişuuri İlkokulu'nda ana sınıfı öğretmenliği yapan Çiğdem Gedik, ilk yazdığı kitabında ailelerin çocuklarıyla nasıl kaliteli zaman geçireceğini ve hangi oyunları oynayabileceği yer alıyor.

2/ 8
Anaokulu öğretmeninden velilere tavsiyeler

Anaokulu öğretmeni Çiğdem Gedik 10 yıldır öğretmenlik yaptığını ifade ederek, "Balıkesir'de 6. yıldan buyana çalışmaktayım. Aslen Kahramanmaraşlıyım. Çocukları çok seviyorum, mesleğimi severek yapıyorum. Zaten sevmeden bu işi yapmanız çok zor. Sabırla ve özveri ile çocuklarla iletişim kurarak onlarla birlikteyim. Benim üniversiteye girdiğim yıllarda bu branş fazla bilinmiyordu. Ana sınıfı öğretmenliği diye geçiyordu daha sonra okul öncesi eğitim olarak adlandırıldı. Şansıma iyi ki bu bölümü seçmişim tercihlerimde. Malatya'da İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünden mezun oldum. Daha sonra ilk olarak İstanbul'da göreve başladım. Daha sonra Balıkesir Çandır İlkokulu'nda çalıştım. Sonrasında eşim subay olduğu için Şırnak'ta görev yaptım. En sonda buraya geldik" dedi.

3/ 8
Anaokulu öğretmeninden velilere tavsiyeler

Çocuklarla kaliteli zaman geçirilmeli

Yazdığı kitap hakkında bilgiler sunan Çiğdem Gedik "Bir proje üretme fikri doğdu bende, zaten aktif olarak sürekli bir şeyler yapmayı seven bir öğretmenim. Daha önceki yıllarda da çocuklarımızın faaliyetlerinden oluşan yıl sonu sergilerim oldu, bunun yanı sıra yıl sonu gösterileri de düzenledik. Önce küçük çapta başladık, daha sonra bunlar çok hoşuma gitti. Çocukların, velilerin özellikle Milli Eğitimin ilgisini çekti yaptığım yıl sonu etkinliği. Bu beni daha güzel şeyler yapmam için itici bir güç oldu. Çünkü emekler boşa gitmedi ve herkesin çok hoşuna gitti. Bende bu tür etkinlikleri "neden devam ettirmeyeyim ve farklı neler yapabilirim" diye düşündüm ve aklıma proje yapma fikri geldi. Yaz boyu düşündüm ve Çocuklarım ve sınıfım için bir proje yapmaya karar verdim. Oyun projesi geliştirmeye karar verdim. "Haydi anneler babalar oyuna" diye bir proje başlattım. Bunu Milli Eğitim'e giderek paylaştım ve projenin bir ürünü olarak kitabı yazdım. Yaptığımız bütün çalışmaları bu kitapta toparladım. Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte oynayabilecekleri oyunlar bu kitapta yer alıyor. Çocuklarımıza zaman ayırıyoruz ama bire bir oturarak oyun oynayamıyoruz, göz kontağı kuramıyoruz, bu yapan çok az aile vardır. Bir kitap okumuyoruz yada oyun oynamıyoruz. Zaman ayırmaktan kastım kaliteli zaman yani 5 dakikada olsa o çocuğa gerekli özveride bulunarak dinleyerek, iletişim kurarak sadece zamanı ona ayırarak bunu ona hissettirip o çocuğu mutlu etmek" şeklinde konuştu.

4/ 8