Artık Kekova'da yüzülebilecek

Özel koruma alanı olan Kekova'da artık yüzülebilecek

Artık Kekova'da yüzülebilecek

Kekova bölgesi 18 Ocak 1990 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından özel koruma alanı ilan edilmiş ve dalış yapmak ve yüzmek yasaklanmıştı. Ancak Antalya’nın gözde turizm merkezlerinden Kekova’nın sorunlarını gidermek ve cazibe merkezi olması amacıyla bir dizi yeni karar alındı.

1/ 19
Artık Kekova'da yüzülebilecek

Demre İlçe Kaymakamlığı’na bağlı Deniz Turizm Kurulu, Kekova Bölgesi’nde yer alan Kaleköy ve Batık Kent’te yaşanan sorunlar için bir araya geldi. Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman başkanlığındaki toplantıya, Demre Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Ahmet Çırpan, Kaş Turizm Müdürü Mustafa Aydın, Kaş Liman Başkanı Galip Avcı, Kekova Sahil Güvenlik Bot Komutanı Beytullah Yurt, Antalya Deniz Ticaret Odası Temsilcisi Mehmet Şekerci katıldı.

2/ 19
Artık Kekova'da yüzülebilecek

Toplantıda günübirlik tatilcilerin ve yat turizminin yoğun yaşandığı Kekova Bölgesi’nin sorunları ve tatilcilerin kurula yaptığı şikayetler değerlendirildi. Deniz Turizm Kurulu, Batık Kent’te tekne turana çıkan turist gruplarına eşlik eden rehberlerin bölgeyi anlatırken kullandığı mikrofondan kaynaklı yükses ses şikayetini değerlendirdi. Bu sesin tatil için gelen diğer turist gruplarını ve bölge halkını rahatsız ettiği belirtilerek, bölgede çalışan rehberlerin artık mikrofonlarını kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde kullanması kararı alındı.

3/ 19
Artık Kekova'da yüzülebilecek

Ayrıca, Kaleköy’de bulunan iki bölgenin yüzme alanı olarak kullanılmasına karar verildi. Gelecek turizm sezonunda uygulanmak üzere, Batık Kent ve Simena Antik Kenti’ne günübirlik tekneler için yeni bir rota çizildi.

4/ 19