Atatürk´ün fotoğrafçısından 30 Ağustos

30 Ağustos 1944 yılında Ankara'da düzenlenen Zafer Bayramı geçit törenini böyle fotoğrafladı.

Atatürk´ün fotoğrafçısından 30 Ağustos

Atatürk'ün ve İnönü'nün özel fotoğrafçısı Hüseyin Ezer, 30 Ağustos 1944 yılında Ankara'da düzenlenen Zafer Bayramı geçit törenini böyle fotoğrafladı. Fotoğraflarını ve Hüseyin Ezer’i kendisi gibi usta bir foto muhabiri olan Rıza Ezer anlattı.

1/ 10
Atatürk´ün fotoğrafçısından 30 Ağustos

70 YILLIK KARELER
Hürriyet'ten Rıza Özel'in haberine göre Ankara’da bugün Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alan Cumhuriyet’in kuruluş yıllarından günümüze bir çok törene ev sahipliği yaptı. Hipodrom olarak anılan ve 1987 yılında AKM’nin tamamlanarak hizmete girdiği bu alanda 1944 yılında yapılan geçit törenini o dönem Polatlı’daki topçu okulunun da fotoğrafçılığını yapan Hüseyin Ezer fotoğrafladı.

2/ 10
Atatürk´ün fotoğrafçısından 30 Ağustos

Hüseyin Ezer’i ve o fotoğrafları bu usta ismin kendisi gibi usta foto muhabiri oğlu Rıza Ezer anlattı. Ulus, Yenigün, Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah, Radikal gazetelerinde foto muhabirliği yapan Rıza Ezer, Hürriyet Gazetesi Ankara Büro Fotoğraf Editörüyken emekli olan Rıza Ezer, bugün Datça’da yaşıyor. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin de kurucuları arasındaki Rıza Ezer’in gözü ile babası Hüseyin Ezer ve fotoğrafı:

3/ 10
Atatürk´ün fotoğrafçısından 30 Ağustos

TOPÇU OKULU FOTOĞRAFLARI
Babam 1945 yılında foto muhabirliğini meslek olarak seçiyor. Ama ondan öncede fotoğrafçılık yapıyor. Ne zaman tam olarak fotoğrafçılığa başladığını bilemiyorum. Ama benim elimde Atatürk’ün Florya’da denize girerken babam Hüseyin Ezer’in çektiği kareler bile var. 1940’lı yıllarda Polatlı’daki Topçu Okulu’nun da fotoğrafçılığını yapıyor. Bu fotoğrafları da o dönemde çekiyor.

4/ 10