Avrasya Maratonundan kareler

Avrasya Maratonundan kareler

33. Avrasya Maratonu koşuldu. Havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen maratona ilgi yine yüksek oldu. 7’den 77’ye on binlerce kişi maratona katıldı. İstanbullular Boğaz manzarasını arkalarına alıp bol bol fotoğraf çektirdi. Vatandaşlar senede bir kez araç trafiğine kapatılan Boğaz Köprüsü’nden yürüyerek geçmenin keyfini çıkardı. Sporcular da uluslararası yarışta birincilik için ter döktü.

1/ 30
Avrasya Maratonundan kareler


Daha önce köprü üzerinde kitap okumak, çay demlemek, mangal yakmak gibi sosyal mesaj verme amacıyla yapılan eylemlere bu yıl müsamaha gösterilmeyeceği açıklanmasına karşın, 5 kişilik bir sporcu grubu, rugby oynayarak köprüyü geçtiler. Ayrıca, bir bayan vatandaşın doğum günü kutlaması da Boğaziçi Köprüsü üzerinde yapılırken, kesilen pasta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a da ikram edildi.

2/ 30
Avrasya Maratonundan kareler

Yine Kenyalı Kiplagat kazandı

33. Kıtalararası Avrasya Maratonu’nda erkeklerde geçen yılın birincisi Kenyalı Vincent Kiplagat, bu yıl da yarışı kazanmayı başardı. Türk atletler sıralamasında kadınlarda Sultan Haydar, erkeklerde Bekir Karayel birinci oldu. Erkeklerde Bekir Karayel, kadınlarda Sultan Haydar, Bahar Doğan ve Ümmü Kiraz, olimpiyat barajını geçti.

3/ 30
Avrasya Maratonundan kareler

Sallanmadı ama döküldü

Geçtiğimiz yıl maraton sırasında köprünün tehlike şekilde sallanması, yıkılma tehlikesi olup olmadığı tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Bu sene bir seri önlemler alındı. Köprünün her iki yönünde deniz tarafındaki iki şerit kapatıldı, katılanlar bölüm bölüm köprüye alındı. Bu önlemlerle geçen sene korkutan direklerin sallandığı görüntüler bu sene yaşanmadı.

4/ 30