Ayşe Öğretmen davasında Beyaz tanık olacak

Beyaz Show’a telefonla bağlanarak “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” diyen öğretmen Ayşe Çelik hakkındaki soruşturmayı protesto için kendini ihbar eden 38 kişi hakkındaki davanın ilk duruşması yapıldı.

Ayşe Öğretmen davasında Beyaz tanık olacak

Kanal D’de Beyazıt Öztürk’ün sunduğu Beyaz Show’a 8 Ocak Cuma akşamı telefonla bağlanarak “Çocuklar ölüyor, sessiz kalmayın” diyen öğretmen Ayşe Çelik hakkındaki soruşturmayı protesto için kendini ihbar eden 38 kişi hakkındaki davanın ilk duruşması  Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma 30 Kasım'a ertelenirken Beyazıt Öztürk, ikinci duruşmaya tanık olarak çağrıldı.

 

1/ 8
Ayşe Öğretmen davasında Beyaz tanık olacak

Yargılananlar arasında T24 yazarı Oya Baydar, eski CHP Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, Prof. Gençay Gürsoy, sanatçı Ferhat Tunç, avukatlar Bahri Belen, Ergin Cinmen ve insan hakları savunucusu Şanar Yurdatapan gibi isimler yer alıyor.

 

2/ 8
Ayşe Öğretmen davasında Beyaz tanık olacak

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı Vekili İdris Kurt’un “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla hazırlayıp, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği iddianamenin kabulüyle, kendini ihbar eden 38 kişi ile birlikte, öğretmen Ayşe Çelik ve programın sorumlusu Kadir Tunalı da hâkim karşısına çıktı.

3/ 8
Ayşe Öğretmen davasında Beyaz tanık olacak

Dakika dakika gelişmeler

15:58 Duruşma 30 Kasım'a ertelendi. Beyazıt Öztürk'ün tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

15:00 Psikolog Pınar Önen: Mesleki duyarlılığım nedeniyle Ayşe Çelik'in sözlerine katıldım. Erkek cinayetlerini, çocuk istismarcılarını, nefret cinayetlerini yargılıyor olmanızı tercih ederdim. İddianame savcısı, psikanalistlerin işi olan söze dökülmeyenlerin yorumlanması işini sahiplenmiş. Ruh sağlığoı alanında çalışan biri olarak elbette ki savaş karşıtı olmalıyım. İnsan kaynaklı travma alanında uzmanlaştım ve yıkımların, ölümlerin olduğu yerde insanların travma yaşadığını biliyorum. Tam bu sebeple mesleki görev olarak da savaş karşıtıyım ve Ayşe öğretmenin sözlerine katılıyorum. Sözümün ve eylemimin arkasındayım.

14:40 Mahmut Koruk: Ayşe Çelik ve bizler kral çıplak dediğimiz için yargılanıyoruz. Sizden beraat istemiyorum, hukuka uygun bir karar vermenizi istiyorum.

14:07 Sanık emekli savcı Kemal Özgül: Yoldan geçerken tesadüfen basın açıklamasını gördüm. Emekli bir savcı olarak "Çocuklar ölmesin, insanlar ölmesin" yazan bir dilekçeye imza atmanın suç unsuru taşımayacağını düşünerek imza attım.

14:02 Ergin Cinmen: Bu bir iddianame değildir. Başında yalnızca iddianame yazıyor.

13:50 İbrahim Akın: Barış istemek suçsa, bu suça ortak olmayı gönüllü olarak kabul ediyorum.

13:25 Duruşmaya 10 dakika ara verildi.

13:15 Gülşen Denizhan: Ayşe öğretmenin sözleri barış çığlığıydı. Bu iddianamede hukukun çığlığı oldu. Kimsenin hukuku bu duruma düşürmeye hakkı yok.

13:07 Ferhat Tunç, Ayşe öğretmenin ifadelerinin Kürt sorunuyla ilgili olduğundan bahsederken mahkeme başkanı "Savunmanızı kısa tutun. Bu davanın Kürt sorunuyla ilgisi yok" dedi.

13:06 Ferhat Tunç: Suç aranıyorsa suç şudur; barış yerine savaş politikalarının iktidar tarafından yürütülmesidir. Başbakan dün şort giydiği için tekmelenen kadınla ilgili şu yorumu yaptı: Hoşuna gitmeyebilir, mırıldanırsın. Barış talebi de devletin hoşuna gitmeyebilir. Devlet de mırıldansın. Bu kadar insanı mahkeme kapılarında süründürmesin; siz yargı mensuplarını da bu işlerle uğraştırmasın.

 

4/ 8