Batı'da yaz, Doğu'da kış

Batı'da yaz, Doğu'da kış

Batı'da yaz, Doğu'da kış

Muğla'nın ilçeleri Datça ile Marmaris'te güneşli ve sıcak havayı fırsat bilenler deniz keyfi yaptı. Doğu'da ise birçok bölgede sıcaklıklar düştü, kar yağışı başladı.

MUĞLA'nın turistlik ilçeleri Datça ile Marmaris'te, Kasım ayında güneşli ve sıcak havayı fırsat bilenler, plajları doldurdu.

Hava sıcaklığının 25, deniz suyu sıcaklığının 21 dereceye ulaştığı Datça'da, başta ilçe merkezindeki 'mavi bayraklı' Hastanealtı Plajı olmak üzere kumsal dolup taştı. Kimi vatandaşlar yüzerken, bazıları da güneşlenmeyi tercih etti. Minik öğrencilerin plajda ödevlerini yaptığı görüldü.

Kentte 23 yıldır yaşadığını belirten emekli hemşire 61 yaşındaki Ayfer Özarslan, "Datça muhteşem bir yer. Burayı gördükten sonra bir daha ayrılamadım. Güneş ve deniz harika, yılın her ayı denize girmek mümkün" diye konuştu.

1/ 31
Batı'da yaz, Doğu'da kış

Emekli bankacı 62 yaşındaki Nuray Gürses de yılın büyük bir bölümünü Datça'da geçirdiğini belirterek, "Geçen hafta seçimler nedeniyle oy kullanmak üzere kısa bir süreliğine İstanbul'a gittik. Isınmak için kaloriferleri yakmak zorunda kaldık. Kendimi Datça'ya zor attım. Kasım ayında denize girip, güneşleniyoruz. Deniz suyu ve hava sıcaklığı arasında fark olmadığı için rahatlıkla yüzebiliyoruz" dedi.

MARMARİS DE FARKSIZDI

Hava sıcaklığının 22, deniz suyunun 17 derece olduğu Marmaris'te de imrendiren görüntüler oluştu. Güneşli havayı fırsat bilenler, öğle saatlerinde Atatürk Caddesi ve Kemal Elgin Bulvarı Uzunyalı Mevkii'nde sahil yürüyüş yollarına akın etti. Bazıları deniz manzaralı restoran ve kafeteryalarda dinlenirken, kimileri yürüyüş yaptı. Bazı kişiler çocuklarıyla oyun parklarını yolunu tuttu. Güneşli havanın nimetlerinden yararlanan bazı kişiler, plajları doldurdu. Deniz bisikletine binenler de oldu. Bazıları da oltalarını alarak balık avlamayı tercih etti.

Kış aylarını Marmaris'te geçiren Melahat Dikbaş, "Marmaris'in kışı bahar havasında geçiyor. Havası, doğası her şeyi temiz. Güneşli havayı gördüğümüzde hemen plaja gelerek denize giriyoruz" dedi.

2/ 31
Batı'da yaz, Doğu'da kış

3/ 31
Batı'da yaz, Doğu'da kış

Pastırma sıcaklarının ardından Doğu Anadolu'da deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikteki yerleşim birimleri ile dağlara kar yağdı.

Erzurum'un Palandöken ilçesindeki Yıldızkent, Ardahan kent merkezleri, Erzincan'ın Kemah ve Kemaliye, Kars'ın Sarıkamış ilçeleri ile Büyük ve Küçük Ağrı Dağları, gece başlayan yağışla birlikte kar aldı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, kar yağışı deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikteki tüm yerleşim birimleri ile dağlarda görüldü. Hava sıcaklıkları, kar yağışı ile birlikte bu kentlerde 4 derece düştü. Gecenin en sıcaklığı Palandöken Dağında sıfırın altında 5.4 dereceye kadar düştü. Ardahan kent merkezinde gece etkili olan soğuk hava, ilerleyen saatlerde kar yağışına neden oldu. Kent merkezi ve yüksek kesimlerdeki kar kalınlığı 3 santimetreyi buldu. Sabah saatlerinde kar sürpriziyle karşılayan vatandaşlar, kışın erken geldiğini belirttiler.

4/ 31