Batılı askerler Kızıl Meydanda!

Kızıl Meydan'da Nazi Almanyası’nın mağlup edilmesinin yıldönümü kutlandı.

Batılı askerler Kızıl Meydanda!

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın mağlup edilmesinin yıldönümü olan 9 Mayıs Zafer Bayramı 65. yıldönümü törenlerinde, Rus ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesi ülkelerin yanı sıra ilk defa Amerikan, İngiliz ve Fransız askerleri de Kızıl Meydan’daki kutlamalara katıldı.

1/ 21
Batılı askerler Kızıl Meydanda!

Önceki yıllarda yapılan 9 Mayıs Zafer Bayramı törenlerinde Batı ülkeleri Rusya’nın eleştirilerinin odağına yerleşirken, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev bu yıl İngiliz ve Fransız askerlerinin de katıldığı törenlerde Batı ülkeleriyle işbirliğinin altını çizdi.

2/ 21
Batılı askerler Kızıl Meydanda!

Medvedev, Kızıl Meydan’daki törenlere katılan 11 binden fazla yerli ve yabancı askere yönelik yaptığı konuşmada, “Bugün bu görkemli askeri geçitte Rusya, BDT ülkeleri ve Hitler karşıtı koalisyon ülkelerinin askerleri bulunuyor. Bizler günümüzdeki mevcut tehditlere sadece ve sadece birlikte karşı koyabiliriz” dedi.

3/ 21
Batılı askerler Kızıl Meydanda!

Küresel güvenlik sorunlarının da sadece iyi komşuluk ilişkileri sayesinde çözülebileceğini ifade eden Medvedev, “Bütün dünya genelinde adalet ve refahın yerleşmesini sağlayacak küresel güvenlik sadece iyi komşuluk ilişkileri sayesinde olabilir. Bu sayede gelecek nesillerin özgür ve mutlu şekilde yaşamaları sağlanabilir” diye konuştu.

4/ 21