Baykal dereye taş attı..

Baykal, Giresun'da 4 bin yıllık festivale katıldı.. Festivalde renkli anlar yaşandı.

Baykal dereye taş attı..

DÖRT BİN YILLIK FESTİVAL

Bu yıl 20-23 Mayıs tarihleri arasında 32.'si gerçekleştirilen Uluslararası Giresun Aksu Festivali'nin Aksu Deresi Festival alanında yapılan saç ayaktan geçme, dereye taş atma ve Giresun Adası'nın etrafında dolanma gelenekleri sembolize edildi.

Dört bin yıllık geçmişe sahip olan festival geleneklerinin sembolize edilişine CHP Genel Başkanı Baykal da katıldı.

Havayolu ile geldiği Trabzon'dan kara yolu ile Giresun'a geçen Baykal, 32. Uluslararası Giresun Aksu Festivali'nde dilek tuttu, üç kez saç ayaktan geçti daha sonra Aksu Deresi'nin Karadeniz'e bağlandığı noktaya giderek burada dereye 7 tek, bir çift taş attı.

1/ 10
Baykal dereye taş attı..

Baykal, dileğini açıklamazken, dileğinin herkes tarafından tahmin edilebileceğini söyledi. Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, CHP Genel Başkanı Baykal'a fındık ve "Fındık Başımızın Tacı" heykeli hediye etti.

Festivalde konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, şenliklerin derin bir anlamı olduğunu söyledi. Aksu Festivali'nin binlerce yıllık bir Karadeniz geleneği olduğunu anlatan Baykal, şöyle konuştu:

"İnsanlar buraya resmi çağrıyla, resmi taleple mecbur olduklarından dolayı gelmiyor. İnsanların buraya gelmesi başka bazı festivallerde görüldüğü gibi yapay gerekçelerle ortaya çıkmıyor. İnsanlar buraya içlerinden geldiği için, bölge ve aile geleneği Giresun kültürü olduğu için, özlemlerini yansıtmak, dileklerini ifade etmek ve yeni bir döneme geçişin, kışı geride bırakmanın güzelliklerini yaşamak için buraya geliyor. Bu halkın kendi tercihiyle kendi iradesiyle özgür anlayışıyla evinden köyünden kopup geldiği bir toplantıdır. Aksu Şenliği tarihin, kültürün insanlarımızın gönlünden gelir."

2/ 10
Baykal dereye taş attı..

Deniz Baykal, şenliklerin insanlar arasında dayanışmayı ortaya koyması, birbiriyle buluşmasını ve dileklerin ortaya konulması için bir fırsat olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti:

"Biz de bu buluşmanın bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. İnşallah dilekleriniz yerini bulur. Her şey gönlünüzce olur. Hepimizin ortak temennisi bu. Hepimize düşen görevler de var. Yaşamımızı iyi hale getirmek istiyoruz. Memleketimizi daha gelişmiş daha kalkınmış daha mutlu hale dönüştürmek istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapıyoruz. İnşallah gelecek festivallerde yüzünüz daha da güler. Sorunlarınız daha da çözülmüş olur, dertlerinizi atıp kurtulmuş olursunuz inşallah."

3/ 10
Baykal dereye taş attı..

Fındıkta yaşanan sorunlara da değinen Baykal, kendilerinin her zaman fındık üreticisinin yanında olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Allah vermiş nimeti. Ordu ve Trabzonlular bozulmasın ama Giresun'a bir başka vermiş. Giresun fındığı bir başka. Ama biz ona sahip çıkamayıp yük haline getirmişiz. Kurulmuş örgütler sahipsiz kalmış. FİSKOBİRLİK ortada. İşi ve görevi ne belli değil. Karşısına başka kuruluşlar çıkarılmış. İzlenen politikanın sahibi yok. Bunu anlamam mümkün değil. En büyük ızdıraplardan biridir bu. Fındık yer yerde zenginlik ve ferah kaynağı olacak, burada bir ızdırap konusu olacak. Bunu anlamam mümkün değildir. Bunu inşallah değiştireceğiz."

4/ 10