Boğaz'da mahsur kalan Rusları Türk ekibi kurtardı

İ

Boğaz'da mahsur kalan Rusları Türk ekibi kurtardı

Rusya'dan hücum botuyla yola çıkarak Afrika kıtasındaki Madagaskar Cumhuriyetine giden çılgın iki Rus genç, botlarının patlayarak su alması sonucu İstanbul Boğazında mahsur kaldı. Botlarını tamir edemeyen ve denizin ortasında hareketsiz şekilde batmaya başlayan gençlerin yardım çığlıklarını duyan Genç Denizciler ve Dayanışma Derneği (GEDDAD) SAR timleri, Rus gençleri nefes kesen operasyonla boğulmaktan kurtardı.

1/ 12
Boğaz'da mahsur kalan Rusları Türk ekibi kurtardı

Dünyada olup biten olayları, savaşları ve sorumlu coğrafyaları kayıt altına alarak Rus halkına göstermek isteyen mühendis Alexander Panov (27) ve market görevlisi Artem Kirakozov (35) isimli iki Rus, hücum botuyla Rusya'nın Moskova şehrinden 3 gün önce yola çıktı. Evrakları tam olan, yanlarına aldığı kumanyalarla birlikte 20 gün içinde Afrika kıtasının Madagaskar Cumhuriyetine varmaya çalışan Rus gençleri, zorlu yolları aşarak İstanbul Boğazına ulaştı.

2/ 12
Boğaz'da mahsur kalan Rusları Türk ekibi kurtardı

Rus gençler İstanbul Boğazına giriş yaptıklarında Kuleli açıklarında botları, altta değen bir cisim nedeniyle patladı. Botun su aldığını fark eden gençler, pompayla suyu tahliye etmek istedi ancak başarılı olamadı. Botu tamir edemeyen Rus gençler, boğazdaki akıntı nedeniyle Ahırkapı açıklarına sürüklendi. Akıntıyla birlikte sürüklenen gençler bir süre sonra İngilizce "Help" yardım çığlığı atarak el ve kol hareketleri yapmaya başladı.

3/ 12
Boğaz'da mahsur kalan Rusları Türk ekibi kurtardı

TÜRK ARAMA KURTARMA TİMİNDEN NEFES KESEN OPERASYON

Rus gençlerinin yardım çığlıklarını duyarak el ve kol hareketlerini gören Genç Denizciler ve Dayanışma Derneği (GEDDAD) SAR timleri hücum botuyla yola çıktı. Ruslara ulaşan tim, nefes kesen bir operasyonla onları kurtardıktan sonra botlarıyla birlikte GEDDAD Ahırkapı İstasyonuna götürdü. Botlarının suyla dolması ve sürüklenmesi nedeniyle endişelenen Rusların zarar gören botu timler tarafından tamire alındı. Güvenli yere götürülen Rus gençleri olayın şokunu atlattıktan sonra misafir edilmek üzere GEDDAD merkez binasına götürüldü.

4/ 12