Bu fotoğraflar çok konuşulur

Bir Cumhurbaşkanı'nın farklı halleri

Bu fotoğraflar çok konuşulur

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görevinin son üç yılında çekilen 93 özel fotoğrafı bir Kitapta toplandı. Bu fotoğraflar içinde Gül'ün, ÇankayaKöşkü'nde görevini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teslim etmesinden sonra geçtiğiCumhurbaşkanlığı Konutu'ndan İstanbul'a arkasından su dökülerek uğurlandığı kare tarihe not düşülecek bir görüntü oluşturdu.

1/ 20
Bu fotoğraflar çok konuşulur

Gül'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Cumhurbaşkanlığı Foto Film Şube Müdürü olarak görev yapan ve halen Gül ile birlikte çalışan Mehmet Demirci'nin "A Protokol - Cumhurbaşkanı'yla 990 Gün" kitabı Alfa Yayınları tarafından yayınlandı. 135 sayfalık kitapta 93 fotoğrafa yer verildi. Kitaptaki 40 fotoğraf ise daha önce hiçbir yerde yayınlanmadı. Kitap şu 6 bölümden oluştu: Makam, Memleket, ziyaret, Görev Başında, Özel Zamanlar ve Son Gün. Demirci, kitabıyla ilgili şu bilgileri verdi:
 

2/ 20
Bu fotoğraflar çok konuşulur

"Daha önce bu tarz bir kitap yapılmadı. İlk kez resmi bir fotoğrafçı bu bakış açısı ile bir kitap hazırladı. Kitabı Cumhurbaşkanı Gül’e doğum gününde (29 Ekim) teslim ettim. Bir şeyler hazırladığımı biliyordu fakat bu tarz bir şey beklemiyordu. Her bölüm benim o kavrama bakış açımı
 

3/ 20
Bu fotoğraflar çok konuşulur

anlatıyor. Klasik protokol fotoğraflarının ötesinde 50 yıl sonrada bakıldığında fikir verecek seçki hazırladım. Görünen Cumhurbaşkanlığı kavramının biraz arkasındaki işleyişe ışık tutmaya çalıştım. Kitaptaki tüm fotoğraflar benim tarafımdan seçildi. Cumhurbaşkanımız hiçbir fotoğrafın girmesi ya da çıkması konusunda herhangi bir şey söylemedi. Kitabı eline aldığında onun için de sürpriz kareler vardı."

4/ 20