Bu köprüden geçmenin bir şartı var

Bu köprüden geçmenin bir şartı var

Bu köprüden geçmenin bir şartı var

Artvinli İsmail Bilir, evine ulaşmak için 12 yıl önce yaptırdığı ve vatandaşların geçmesine bir ünite kan bağışı şartıyla izin verdiği asma köprüsü sayesinde bugüne kadar 150 ünite kan bağışına vesile oldu. Bilir: "Ben 18 yaşımda kan vermeye başladım. 47 yılda 76 ünite kan bağışında bulundum. Yaşım 65'i geçtiğinde kan bağışlayamayacağımı duyunca çok üzülmüştüm" "MOBESE kamera sistemi kurarak köprüden izinsiz geçmek isteyenleri evimdeki bilgisayardan takip ediyorum"

1/ 6
Bu köprüden geçmenin bir şartı var

Artvinli İsmail Bilir, evine ulaşmak için 12 yıl önce yaptırdığı ve vatandaşların geçmesine bir ünite kan bağışında bulunma şartıyla izin verdiği asma köprüsü sayesinde bugüne kadar 150 ünite kan toplanmasını sağladı.

 Merkeze bağlı Varlık köyünde yaşayan İsmail Bilir (70), AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir kamu kurumundan emekli olduğunu belirterek, 12 yıl önce evine giden tek yol olan tahta köprüyü sel alınca, kendi imkanlarıyla 51 metre uzunluğunda, 90 santimetre genişliğinde asma köprü yaptırdığını anlattı.

2/ 6
Bu köprüden geçmenin bir şartı var

Köprünün 10 bin liraya malolduğunu dile getiren Bilir, kendisini Türk Kızılayı teşkilatına adadığını ifade ederek, bu nedenle asma köprüye "Kızılay Kan Merkezi" adını verdiğini kaydetti.

 Bilir, Türk Kızılayı ve Türk bayraklarıyla donattığı köprünün her geçen gün ilgi görmeye başladığını dile getirerek, "12 yıldır köprüden geçmek isteyenlere, bir ünite kan bağışlama sözünü alarak izin veriyorum. Köyümüze gelen turistler köprünün giriş kapısındaki yazıyı okuyunca şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Yaptığım asma köprünün bu özelliğini duyan insanlar köyümüze gelip beni ziyaret ediyor" diye konuştu.

Köye olan ilginin bu köprü sayesinde oldukça arttığını dile getiren Bilir, bugüne kadar köprüden geçmek isteyen yaklaşık 150 kişinin Kızılay'a bir ünite kan vermesine vesile olduğunu söyledi.

Bilir, köprüden geçenlerden kan bağışı için söz aldığını anlatarak, vatandaşların daha sora Kızılay Kan Merkezine giderek bağışta bulunduğunu anlattı.

3/ 6
Bu köprüden geçmenin bir şartı var

- Köprüye kameralı denetim

Köprüyü yaptıktan sonra köyde yaşayan sağlıklı herkesin düzenli olarak kan bağışında bulunmaya başladığını ifade eden Bilir, "Ben 18 yaşımda kan vermeye başladım. 47 yılda 76 ünite kan bağışında bulundum. Bir ünite kan 3 can kurtarıyor. Yaşım 65'i geçtiğinde kan bağışlayamayacağımı duyunca çok üzülmüştüm" şeklinde konuştu.

Bilir, 47 yıldır düzenli kan bağışladığı için Türk Kızılayı tarafından bir altın, iki gümüş ve bir bronz madalyayla ödüllendirildiğine işaret ederek, 6 çocuğunun hepsini kan bağışında bulunmaya alıştırdığını söyledi.

Kamera sistemi kurarak köprüden izinsiz geçmek isteyenleri evindeki bilgisayardan takip ettiğini vurgulayan Bilir, "Sonbahardan sonra çocuklarımın yanına İstanbul'a gidiyorum. Orada bile köprüyü bilgisayar üzerinden takip edebiliyorum. Ayrıca köprünün aydınlatılmasını sağladım. Hava kararınca köprüyü ışıklandırıyorum" dedi.

4/ 6