Bu sahneler çok konuşulacak!

Said-i Nursi'nin hayatının anlatıldığı "Hür Adam" filminden kareler..

Bu sahneler çok konuşulacak!

Said-i Nursi'nin hayatının anlatıldığı "Hür Adam" filminde bir çok tartışmalı sahne var. Bu sahnelerden bazıları gerçekleri yansıtırken, bazıları da tarihçilere göre "iddia ve efsanelerden" ibaret. İşte o tartışmalı sahneler ve gerçekte olanlar:

1/ 41
Bu sahneler çok konuşulacak!

RÜYA GÖRMESİ VE KERAMETLER

Filmin başında daha küçükken gördüğü rüyada ay tutuluyor. İlerleyen dakikalarda tekrar edilen bu tema Şeyh Said'in kerametlerine işaret ediyor.

2/ 41
Bu sahneler çok konuşulacak!

- Bu tür bilgiler taraftarlarınca yayılan iddialardan oluşuyor. 1877 yılında doğduğu Nurs köyü (muhaliflerinin iddiasına göre aslında 'Nors', 'Nur-Işık' sözcüğüne benzesin diye 'Nurs' diye telafuz edildi) yakınlarındaki Taği Medresesi'nde ilk öğrenimini aldı. Sert, ödün vermeyen ve kavgacı bir mizacı yüzünden medrese eğitimini tamamlayamadı ama iddia edilen başarı ve kerametler nedeniyle daha 15 yaşındayken (Bediüzzaman-Zamanın en iyisi, eşşizi benzersizi) olarak anılmaya başlandı.

3/ 41
Bu sahneler çok konuşulacak!

RUS KOMUTANI ETKİLEMESİ

Filmdeki sahnelerde, esir düştüğü Rus ordusunun komutanına boyun eğmedi. "Ayağa kalk" denilmesine karşın "inancım gereği ayağa kalkmıyorum" diyerek direndi. Elinde değnekle yere bir takım şeyler çizdi. Komutana hayalindeki okulu çizdiğini söyledi ve onu etkilemeyi başardı.

4/ 41