Büyük Marmara depremi tetikleniyor mu?

İki gün önce Bolu'da, dün sabah da Tekirdağ'da deprem paniği yaşandı. İstanbul'dan da hissedilen 4.7 büyüklüğündeki sarsıntı büyük felaketin habercisi mi?

Büyük Marmara depremi tetikleniyor mu?

Marmara'daki 17 Ağustos depreminin ardından başlayan ve İstanbul'da büyük yıkıma yol açacağı öngörülen “asıl felaket” senaryoları, son üç günde ard arda meydana gelen sarsıntılarla bir kez daha gündemde...

Bolu'da iki gün önce gece vatandaşları sokağa döken 4.8 büyüklüğündeki depremi, dün sabaha karşı Marmara denizi Tekirdağ açıklarında 4.7 büyüklüğündeki ikinci sarsıntı izledi. Tekirdağ'ın yanı sıra Edirne, Kırıkkale ve İstanbul'da da hissedilen orta büyüklükteki deprem, tekrar “büyük felaket geliyor mu?” endişesine yol açtı. Dikkat çeken bir başka nokta; depremlerin, Marmara denizindeki fay hatlarını inceleyen Alman bilim adamlarının geçtiğimiz hafta yaptığı “Faylarda hareketlilik var” uyarısının hemen akabinde gerçekleşmesiydi.

1/ 9
Büyük Marmara depremi tetikleniyor mu?

Türkiye gazetesinden Oğuzhan Müezzino akıllara gelen Marmara'daki faylarda olağanüstü bir hareketlilik var mı? Peş peşe gerçekleşen sarsıntılar öncü mü, yoksa enerjiyi boşaltarak, şiddetini mi azaltıyor? sorularını ünlü deprem uzmanlarına sordu. İşte aldığı yanıtlar:

2/ 9
Büyük Marmara depremi tetikleniyor mu?

Dr. Doğan Kalafat
(Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü)
Tedbirli olmalıyız
Deprem, vatandaşlar arasında paniğe ve tedirginliğe neden olmuştur. Enstitümüz tarafından yapılan hızlı faylanma mekanizması çözümü, depremin ters bir faylanma sonucu meydana geldiğini göstermektedir. Kuzey Anadolu Fay Zonu'nun Batı Marmara'dan geçen uzantısı, Marmara Denizi içerisinde en yoğun deprem aktivitesinin gözlendiği yerdir. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız depreme karşı her zaman hazırlıklı ve bilinçli olmalı.

3/ 9
Büyük Marmara depremi tetikleniyor mu?

Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu
(İstanbul Üniversitesi)
Sürpriz değil
Genel anlamda bakıldığında bu depremin Marmara fay hattındaki bir gerilmeden meydana geldiği görülmektedir. Belirli aralıklarla bu fay hattı üzerinde 4 - 5 arasında depremler oluyor. Öncü bir deprem değildir. Normal karşılanmalı. Bizim için sürpriz olmadı. DOHAT yaptığımız çalışmalarda Tekirdağ'daki depremi bir hafta öncesinden tahmin ederek ilgili yerlere bilgi verdik.

4/ 9