Çalışanları ortada kaldı...

Büyük şirketlerin bu politikaları binlerce çalışanı işsiz bıraktı.

Çalışanları ortada kaldı...

BORDERS

Son dönemde rakipleri karşısında istedikleri performansı yakalayamayan çok uluslu şirketler, kârlarını artırmak ve rekabetçiliklerini korumak adına, işten çıkarma seçeneğine başvurdu.

ABD’nin en büyük kitap satış zinciri Borders, iflas etmesinin ardından ABD’deki bütün şubelerini kapattı. Kapanan mağazaların ardından, 10 bin 700 çalışanı bir anda işsiz kaldı.

1/ 11
Çalışanları ortada kaldı...

GOLDMAN SACHS

Wall Street’in en büyük bankalarından Goldman Sachs, beklediğinden daha kötü bir performans sergilediği ikinci çeyrek sonrasında, harcamalarını yılda 1.2 milyar dolar azaltmak amacıyla, yaklaşık bin çalışanın işine son vermeyi planladığını açıkladı. Banka, bu yıl Manhattan’daki ofisinden 230 kişiyi de işten çıkarmıştı.

2/ 11
Çalışanları ortada kaldı...

CREDIT SUISSE

İsviçre’nin en büyük bankalarından Credit Suisse, Avrupa’nın borç krizi nedeniyle, bilançosuna büyük çapta zarar yazan bankalar arasında yer aldı. Banka şimdi, küresel çapta iş gücünün yüzde 4’ünü, yani yaklaşık 2 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığı açıkladı. Banka bu şekilde, 1.3 milyar dolar tasarruf etmeyi planlıyor.

3/ 11
Çalışanları ortada kaldı...

HSBC

İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan HSBC, 2011’in ilk yarısında hayal kırıklığı yaratan bir bilanço açıklamasının ardından, harcama kesintileri dahilinde, 2013 yılına kadar küresel çapta toplamda 30 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını açıkladı. Banka, çalışanların işten çıkarılmasının kasasına 2.5 ile 3.5 milyar dolar arasında tasarruf geliri getireceğini açıkladı.

4/ 11