Çanakkale'de bir asır sonra şehitlik bulundu

Çanakkale'nin Beşyol köyünde şehit askerlerin mezarları bir asır sonra ortaya çıkarıldı.

Çanakkale'de bir asır sonra şehitlik bulundu

Çanakkale Kara Savaşları'nda, 16. Kolordu Komutanlığı'nın karargahının ve hastanesinin bulunduğu Beşyol köyünde, o dönemde şehit düşen askerlerin mezarları, bir asır sonra ortaya çıkarıldı.

1/ 16
Çanakkale'de bir asır sonra şehitlik bulundu

Köylülerden merhum Cafer HASAN'ın kişisel çabalarından yola çıkılarak yapılan bilimsel araştırmalar sonucu Değirmentepe mevkisinde ulaşılan 600 civarında askerin mezarı, Anafartalar'daki ilk şehitlik olacak.

2/ 16
Çanakkale'de bir asır sonra şehitlik bulundu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi. Doç. Dr. Burhan Sayılır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski adı "Tursun" olan Beşyol köyünün, Saroz Grubu Komutanlığı'nın merkezlerinden olduğunu ve Anafartalar'ın da arka bölgesinde kaldığını belirtti.

3/ 16
Çanakkale'de bir asır sonra şehitlik bulundu

Özellikle Keşan, Gelibolu tarafından gelen askerlerin Anafartalar Grubuna giriş yerinin Karainebeyli, Beşyol Tayfur bölgesi üzerinden olduğunu anlatan Sayılır, şöyle konuştu:

"Bugünkü Beşyol köyünde Tekir Tepe'nin arkasında yer alan ve yeni ortaya çıkarılan bu şehitlik alanında, bir Hastane ve bir 16. Kolordu Komutanlığı'nın karargahı vardı. Bu karargahın ve hastanenin hemen yanında özellikle 2'nci Anafartalar Muharebesi ve Kireçtepe Muharebesi'nde yaralanan hastaneye getirilen ve burada hayatını kaybeden askerlerin defnedildiği bir şehitlik vardır. İkinci Anafartalar Muharebesi'nde ön saflarda savaşan 12'nci Tümen'in 34, 35 ve 36'ncı alayları, Kireçtepe bölgesinde o sırada 5'inci Tümen'e bağlanan 19, 39, 126 ve 127'nci alayın askerlerinden yaralananlar Beşyol'daki bu hastaneye getirilmiştir. Bu askerlerden şehit olanlar, burada defnedilmiştir."

4/ 16