Çankaya Köşkü arşivinden fotoğraflar

Çankaya Köşkü arşivinden fotoğraflar

Çankaya Köşkü arşivinden fotoğraflar

İlk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ten 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e Çankaya Köşkü’nün 90 yıllık arşivinden çok özel fotoğraflar Hürriyet okurları için bir araya getirildi. Cumhuriyet’in 90’ıncı yılını coşkuyla kutlarken Cumhuriyet tarihine tarihi bir yolculuğa var mısınız?

(Hürriyet)

1/ 36
Çankaya Köşkü arşivinden fotoğraflar

HAZİNE KAYDA GEÇİYOR

Yaklaşık bir yıl önce başlayan çalışmada Köşk arşivinde bulunan yaklaşık 100 bin kare fotoğraf taranarak dijital ortama aktarıldı. Köşk yetkililerinin, “Hazine kayda geçiyor” sözleriyle özetlediği çalışmalar tamamlandığında 400 bin kare cam film, negatif, dia ve kart baskı fotoğraf uluslararası standartlarla dijital ortama yüklenmiş olacak.

2/ 36
Çankaya Köşkü arşivinden fotoğraflar

TÜBİTAK TARIYOR

Cumhurbaşkanlığı arşiv biriminin tek tek incelediği kareler, diğer belge ve notlarla da karşılaştırılarak tarih, çekildiği yer, program veya kişi detayları da fotoğraf bilgilerine kaydediliyor. Belge ve fotoğrafların taranmasını ise Cumhurbaşkanlığı arşiv biriminde TÜBİTAK’ın oluşturduğu özel ekip yapıyor. Arşivden, başvuru yoluyla araştırmacılar da yararlanabiliyor. Tarihi olay ve kişilere yönelik yapılan çalışmalarda araştırmacılar, izin verilen belgelere ulaşabiliyor. Dijital ortama aktarım işlemi tamamlandığında arşivin Köşkün internet sitesinden kamuoyuna açılması da planlanıyor.

3/ 36
Çankaya Köşkü arşivinden fotoğraflar

HÜRRİYET İÇİN 15 KARE

Arşivde yer alan tarihi fotoğraf kareleri, resmi bayramlarda, cumhurbaşkanlarının ölüm yıldönümlerinde zaman zaman Köşkün internet sitesinden de yayınlanıyor. Özel dönemlerde yayınlanan fotoğrafları, Cumhurbaşkanlığı Basın Başdanışmanlığı seçiyor. “Cumhurbaşkanlığı arşivinden” adlı özel galeriden ilk paylaşılan fotoğraf ise Nisan ayında sunulan Atatürk ve Celal Bayar’ın müze köşkünde çalışırken çekilen fotoğrafı olmuştu. Galeride bugüne kadar 37 kare fotoğraf paylaşıldı. Hürriyet için açılan arşivde bugüne kadar görülmeyen 15 kare fotoğrafa yer verildi.

4/ 36