Çernobil'den geriye kalanlar

Çernobil'den geriye kalanlar

Tarihin seyrini değiştiren Çernobil faciasının üzerinden 30 yıl geçse de radyasyonun etkileri hala canlı: Hayalet şehirler, hasta çocuklar, genetik hasarlı hayvanlar...

1/ 16
Çernobil'den geriye kalanlar

Dünya tarihinin en büyük nükleer kazası olduğunda takvimler 26 Nisan 1986'yı gösteriyordu, bugün 26 Nisan 2016. Çernobil felaketinin üzerinden 30 yıl geçti. Bugün, nükleer santraldeki dördüncü reaktörde günün erken saatlerinde ilk patşama yaşanmıştı. Bu yüzden ülkede günün ilk saatlerinde sirenler çalındı. Ukrayna, Çernobil kurbanlarını anıyor.

2/ 16
Çernobil'den geriye kalanlar

Çernobil'de ortaya çıkan radyasyon, bugün bile insanları ve doğayı etkiliyor. Bugün ayrıca birkaç bin işçi, çökmesi an meselesi olan 4 numaralı reaktörün üzerini yeni bir beton çadırla örmeyi deniyor. Reaktörün içinde 200 ton erimiş nükleer yakıt var. Etrafı koruma kabıyla çevrilmeyen reaktörden her an yeni bir radyasyon sızıntısı olabilir. Nükleer santrali tamamen ortadan kaldırma çalışmalarının 2065'e kadar sürmesi bekleniyor.

3/ 16
Çernobil'den geriye kalanlar

Felaketten yıllar sonra dünyaya gelen çocuklar ya hastalıklı doğuyor ya da hastalıklara yakalanıyor. Çernobil ve çevresinde kansere yakalanma oranı diğer bölgelere göre yaklaşık 10 kat fazla. Sadece Ukrayna'da değil, çevre ülkelerde de kanser oranları patladı.

4/ 16