Çeşme koylarından 2 ton atık çıktı

Çeşme koylarından 2 ton atık çıktı

İzmir'in Çeşme ilçesinde, Çinli turistlerin katılımıyla Eşek Adasında yapılan deniz dibi ve kıyı temizliğinde iki tona yakın atık toplandı. Temizlik çalışmalarına Çinli turistler de katıldı.

1/ 14
Çeşme koylarından 2 ton atık çıktı

Çeşme Kaymakamlığı ve Çeşme Belediyesinin desteğiyle, Çeşme Liman Başkanlığının organizasyonunda gerçekleşen deniz dibi ve kıyı temizliğine, İzmir Su Ürünleri Yetiştiricileri ve Üreticileri Birliği, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Çeşme Denizciler Derneği, AYSİ Marina, Ulusoy Liman İşletmesi, IC Çeşme Marina, Turmepa Deniz Temiz Derneği İzmir Şubesi, Maskot Turizm, Ege Gemicilik ve Su Altı Hizmetleri ve Grand Star Gezi Teknesi temsilcilerinin yanı sıra bazı vatandaşlar ve 4 Çinli turist katıldı. Çeşme sahilinde ve balıkçı barınağında 10 dalgıcın deniz dibi temizliği ile başlayan etkinlikte, sahil boyunca deniz dibini tarayan dalgıçlar, çok sayıda atık malzemeyi belediye temizlik görevlilerinin yardımıyla karaya çıkardı.

2/ 14
Çeşme koylarından 2 ton atık çıktı

BALIKÇI TEKNESİNE TEPKİ

Dalgıçlar arama yaptığı sırada Babiş adlı bir balıkçı teknesinin uyarılara rağmen balıkçı barınağına girmesi herkesi korkuttu. Dalgıçların yaşamını tehlikeye sokan balıkçının duyarsızlığına tepki gösteren dalgıçlar, deniz dibi temizliğini yarım bırakarak karaya çıktı.

3/ 14
Çeşme koylarından 2 ton atık çıktı

Yapılan çalışma hakkında bilgi alan Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, Çinli turistlerle tanışarak gönüllü yardımlarından dolayı teşekkür etti. Etkinliğe katılanlar, Kaymakam Mustafa Erkayıran ile hatıra fotoğrafı çektirdi, ardından Grand Star adlı gezi teknesiyle Eşek Adasına gitti. "Lütfen ayak izlerinizden başka hatıra bırakma" uyarı levhasının olduğu Eşek Adasında yoğun bir kirlilikle karşılaşan gönüllü ekip, kıyı boyunca çevre temizliği yaptı. Dalgıçların da deniz dibinde temizlik yaptığı koydan toplanan çok miktarda atık poşetlenerek tekneye yüklendi. Koyda yapılan temizliğin ardından etkinliğe katılanlara balık ve mevsim salatası ikram edildi. Gönüllü ekip, yemekten sonra iki koyda daha temizlik yaptıktan sonra Çeşme'ye geri döndü.

4/ 14