Çin malı ama 84 milyon dolar

Çin malı denince akla taklit telefonlar, çakma markalar ve ucuz kalitesiz ürünler gelir. Fakat bundan yüzyıllar önce Çin Hanedanı üyelerinin kullandıkları porselen eşyalar paha biçilemezdi. Çinli soylular en pahalı vazolarını evinde sergiler, milyon dolar

Çin malı ama 84 milyon dolar

Çin malı denince akla taklit telefonlar, çakma markalar ve ucuz kalitesiz ürünler gelir. Fakat bundan yüzyıllar önce Çin Hanedanı üyelerinin kullandıkları porselen eşyalar paha biçilemezdi. Çinli soylular en pahalı vazolarını evinde sergiler, milyon dolarlık porselen fincanlarında çaylarını içerdi.

1/ 7
Çin malı ama 84 milyon dolar

Joseon porseleni: 1.2 milyon dolar

Adını 1397 ve 1910 yılları arasında Kore Yarımadasını yöneten hanedandan alan bu porselenler, diğerlerinin aksine boyasız bir şekilde bembeyaz üretilirdi. 15. yüzyılda tüm Çin'de çok moda olan bu porselenlerden nadir bulunanı günümüzde 1.2 milyon dolara alıcı bulmakta.

2/ 7
Çin malı ama 84 milyon dolar

Kan kırmızısı porselen: 9.5 milyon dolar

Çin kültüründe kırmızı rengi her zaman neşeyi ve mutluluğu simgeler. Bu yüzden Çinliler kan kırmızısı porselenlere oldukça değer verirler. İlk defa 10. yüzyılda Tang Hanedanı sırasında ortaya çıkan kan kırmızısı porselenler, sır tekniklerin gelişmesiyle Qing Hanedanı sırasında daha güzel ve parlak hale geldi. 2 lotuslu kan kırmızısı porselen geçtiğimiz günlerde bir açık arttırmada 9.5 milyon dolara satıldı.

3/ 7
Çin malı ama 84 milyon dolar

Jihong porseleni: 10 milyon dolar

Kan kırmızısı porselenler için yapılan sır tekniği yeni bir porselen türünün doğmasına neden oldu. Ming Hanedanlığı sırasına genelde kurban ayinleridne kullanılan bu porselenlerden geriye kalan bakırla kırmızı renkli sırlanmış bir tanesi 2006'da 10 milyon dolara alıcı buldu. "Kurban kırmızısı" anlamına gelen Jihong porseleninin yapım tekniği zaman içinde unutuldu. Günümüzde bu porselenden tekrar üretilmeye kalkılsa da bire bir aynısı yapılamamaktadır.

4/ 7