Çobanın inanılmaz keşfi!

Çobanın inanılmaz keşfi!

Çobanın inanılmaz keşfi!

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Aydıncık 1999'da bir çoban tarafından tesadüfen bulunan mağara, dip kısmındaki göl nedeniyle halk arasında "Aynalıgöl" olarak adlandırılıyor.

1/ 18
Çobanın inanılmaz keşfi!

Girişi, sahilden yaklaşık 45 metre yüksek yamaçta bulunan fosil mağara, sarkıt, dikit, sütun gibi pek çok mağarada görülebilecek oluşumun yanı sıra perde, mağara incisi, bayrak traverten ve duş başlığı gibi oluşumların en güzel örneklerini ziyaretçisine sunuyor.

2/ 18
Çobanın inanılmaz keşfi!

- "Mağaradaki oluşumlar, su altında kalarak günümüze kadar ulaştı" Uzmanlar tarafından yapılan incelemede "çok özel" olduğu anlaşılan mağara 107 hektarlık alana, 555 metre yatay uzunluğa, 46 metre derinliğe sahip. Girişten itibaren yaklaşık 450 metre yatay ilerleyen ana galeri, diğer mağaralardan ayıran özellik niteliğindeki gölle sona eriyor.

3/ 18
Çobanın inanılmaz keşfi!

Uzmanların araştırmasına göre, Aynalıgölün, dördüncü zaman (Kuvaterner) başındaki son iklim değişikliğiyle buzul sonrası döneme geçişte Akdeniz'in 70 metre yükselmesiyle oluştuğu ve mağaranın son kısmının su altında kaldığı belirlendi. Bu hidrolojik rejim değişikliğiyle, mağarada bulunan sarkıt ve dikit gibi oluşumların su altında kalarak, atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulaştığı anlaşıldı.

4/ 18