Çöl sıcakları yakıyor! Bu uyarılara dikkat

Hava sıcaklığı ay sonuna kadar mevsim normallerinin 5-9 derece üzerinde seyredecek. Uzmanlar uyarıyor: Öğle güneşine dikkat!.. Kalp hastaları kesinlikle susuz kalmamalı.

Çöl sıcakları yakıyor! Bu uyarılara dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, temmuz ayının son haftası ve ağustos ayının ilk haftasında sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağını dikkate alarak, “Yanar günler”e ilişkin vatandaşları uyardı.

 

1/ 14
Çöl sıcakları yakıyor! Bu uyarılara dikkat

Ankara ve İstanbul’da hissedilen sıcaklığın 40 derecenin üstüne, Urfa ve Diyarbakır’da ise 48 dereceye yükseleceği uyarısında bulunan meteoroloji yetkilileri, “Saat 10.00-16.00 arasında dışarı çıkmayın. Mecbur kalırsanız şapka ve şemsiye kullanın. Ara sıra başınızı su ile ıslatın” önerilerinde bulundular.

2/ 14
Çöl sıcakları yakıyor! Bu uyarılara dikkat

Hava sıcaklığı ay sonuna kadar mevsim normallerinin 5-9 derece üzerinde seyredecek. Uzmanlar uyarıyor: Öğle güneşine dikkat!.. Kalp hastaları kesinlikle susuz kalmamalı. Çöl sıcakları yaşamımızı esir aldı. Avrupa'da hissedilen kuvvetli sıcak hava dalgası, Türkiye'yi de etkiliyor. Nemle birleşen yakıcı sıcaklıklar, nefes almayı bile zorlaştırıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre; Türkiye genelinde sıcaklık mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredecek.

31 Temmuz'a kadar artacak sıcaklıklar için meteoroloji vatandaşlara güneş çarpması uyarısında bulundu.

3/ 14
Çöl sıcakları yakıyor! Bu uyarılara dikkat

Uzmanlar, aşırı sıcak nedeniyle 10.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmamasını istedi. Özellikle kalp ve tansiyon hastaları ile çocuklar risk altında. Kalp hastaları için sıcak kalp ritmini bozup, ani ölüm riski taşırken, 3 yaş altı çocuklarda ise bağışıklık sistemini bozup kansere yatkın hale getiriyor. Yurtta etkili olan sıcak hava dalgası etkisini artırarak bu hafta sonuna kadar devam edecek. Yurt genelindeki hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5 ila 9 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

4/ 14