Dağcı değil işçiler

Hakkari'de, özellikle kış aylarında yağıştan dolayı dağlık alandan koparak ölümlere ve yaralanmalı kazalara sebep olan taş ve kayalar için tel örgü sistemi kullanılıyor.

Dağcı değil işçiler


HAKKARİ'de, özellikle kış aylarında yağıştan dolayı dağlık alandan koparak ölümlere ve yaralanmalı kazalara sebep olan taş ve kayalar için tel örgü sistemi kullanılıyor. Karayolları 11'inci Bölge Müdürlüğü tarafından ihalesi verilen dağlık alandaki tel örgü çalışmasını 3 aydan bu yana yapan işçiler, tehlikeleri göze alıp komandolar gibi dağlardan kayaların kopmasını engelleyecek olan tel örgüleri monte etmeye çalışıyor.
 

1/ 7
Dağcı değil işçiler

Kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Depin mevkisinde, Hakkari-Van karayolunda bulunan dağlardan kopan taş ve kayalar yıllardır tehlike saçıyor.

2/ 7
Dağcı değil işçiler

Taş ve kayaların yola düşmesi nedeniyle meydana gelecek kazaların önüne geçmek için Karayolları 11'inci Bölge Müdürlüğü'nce çalışma başlatıldı. İhalesi Samsunlu bir firmaya verilen çalışmayla dağların yamaçları, çelik tellerle kapatılıyor. Tonlarca ağırlıktaki çelik tel balyalarını vinç yardımıyla 50 metre yüksekliğe taşıyan işçiler, aşağı sarkıtılan tel örgüleri demirlerle kayalıklara sabitliyor.

3/ 7
Dağcı değil işçiler

Halatlar yardımıyla tırmandıkları kayalıklarda tel örgülerin kayalıklara montajını yaparak kazaların önüne geçmeye çalışan işçiler, kendi güvenliklerini sağlamak için de tedbiri elden bırakmıyor. Ekip şefi olan Trabzonlu Osman Şen, Hakkari-Van karayolundaki 7 kilometrelik dağlık alanda bulunan taş veya kayaların yola düşmesini önleyip, insanların güvenliğini sağlamak amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.

4/ 7