Dağlıca’da 40 gün süren operasyon böyle görüntülendi

Dağlıca’da 40 gün süren operasyon böyle görüntülendi

Dağlıca’da 40 gün süren operasyon böyle görüntülendi

HAKKARİ Dağlıca bölgesinde 27 Eylül 2015 tarihinde başlayan ve 5 Kasım 2015 tarihinde sonuçlanan ’Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu’ ile 119 PKK’lı öldürüldü. Türk Silahlı Kuvvvetleri’nin en güzide birliklerinden oluşan 2 Komando Tugayı ve Özel Kuvvetlere ait birlikler operasyona katıldı. Türk Hava Kuvvetleri’nin de müşterek olarak katıldığı ve 40 gün süren operasyonun görüntüleri yayınlandı.

1/ 45
Dağlıca’da 40 gün süren operasyon böyle görüntülendi

YARBAY İLKER ÇELİKCAN, YARALI ASKERLMERİ KURTARMAK İÇİN KONVOYUN ÖNÜNÜ GEÇTİ

6 Eylül 2015 tarahinde Yeşiltaş Üs Bölgesinden, yola döşenen El Yapımı Patlayıcıları (EYP) temizlemek maksadıyla hareket eden Mayın ve El Yapımı Patlayıcı Tespit Timi (METİ) yola döşenmiş olan dördüncü EYP’yi etkisiz hale getirirken, PKK’lı teröristler tarafından açılan ilk ateşte Timin bir personeli yaralandı. Açılan ateşe karşılık veren Tim derhal destek talebinde bulundu. Bu arada Dağlıca’dan Kobra ve Kirpi zırhlı araçlar içeren bir konvoy ile Yüksekova’dan aralarında tank ve zırhlı araçların da bulunduğu diğer bir konvoy, Dağlıca’daki Hudut Tabur Komutanlığı ile Yüksekova ilçe merkezi arasındaki kritik ikmal yolunu açmak, Dağlıca’nın konvoy, ikmal ve iaşesi için yol araması yapmak ve yol güvenliğini sağlamak maksadıyla hareket halindeydi. Yapılan destek talebine derhal karşılık vermek için METİ personelinin bulunduğu bölgeye doğru hızla hareket etti. Önde giden araçlar da ateş altına alınınca, konvoy yavaşladı. O sırada arkadaki Kirpi aracı içinde bulunan Tb.K.Kur.Yb İlker Çelikcan hızlanarak bir an evvel yaralı askeri kurtarmak için öne geçti ve ilerlediği anda aracı bir diğer EYP’nin patlaması sonucu şarampole yuvarlandı. Gözünü kırpmadan askerinin hayatını kurtarmak için öne atılıp şehit olan Tb.K.Kur.Yb İlker Çelikcan ve askerleri için 27 Eylül 2015 tarihinde ’Şehit P.Kur.Yb.İlker Çelikcan Operasyonu’ başlatıldı.

2/ 45
Dağlıca’da 40 gün süren operasyon böyle görüntülendi

DOSKİ VADİSİ’NIN PKK İÇİN ÖNEMİ

PKK Terör Örgütü’nün sözde Cilo Eyaletinin 2 cephesini ayıran arazi kesimi Doski Vadisi’dir. Doski Vadisi’nin kuzeyinde Oramar (Batı) Cephesi, güneyinde ise Çarçela (Doğu) Cephesi yer alıyor. 2 cephe arasındaki bağlantı Doski Vadisi’ne uzanan ara vadiler (Varagöz Vadisi, Gürkavak Vadisi) vasıtasıyla sağlanıyor. Ayrıca İkiyakalar bölgesindeki PKK’lı teröristlerin ikmali Doski ve Varagöz Vadileri üzerinden işbirlikçiler tarafından sağlanıyordu. Doski Vadisi Buzul Dağı ve İkiyaka Dağlarını birbirinden ayıran ve bölgede doğu-batı istikametinde geçit veren tek ilerleme istikamet. Bu nedenle kara ve hava intikali Doski Vadisi’ne tabi.

3/ 45
Dağlıca’da 40 gün süren operasyon böyle görüntülendi

2 AYA YAKIN VATANDAŞLARI ELEKTRİKSİZ BIRAKTILAR

Doski Vadisinde özellikle Kamışlı-Yeşiltaş-Dağlıca yoluna Mayın ve EYP döşenerek güvenlik güçlerine zayiat verdirmesi, üs bölgelerinin ikmal faaliyetlerini yürüten sivil şahsıların tehdit edilmesi ve araçmalzemelerine el konulması, köy ve mezralardaki vatandaşların teröristlere yardım ve işbirliğine zorlanması, elektrik trafosunun PKK’lı teröristlerce patlatılması ve 2 aya yakın süre vatandaşların elektriksiz bırakılarak cezalandırılması gibi eylemler yapıldı.

4/ 45