Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı öncesi dışarıdaki vatandaşlara seslenen Davutoğlu'nun Yeni Türkiye, bize her yer Türkiye seçim şarkısı eşliğinde salona girmesiyle partililer coştu. Kürsüye gelen Davutoğlu "Başkanlık sistemini, anayasal çerçevede yasama ve yürütmenin etkin olduğu, demokratik kontrol mekanizmalarının ön görüldüğü bir yönetim modeli olarak tasavvur ediyoruz. Bütün partileri, STK’ları, bu yeniden yapılandırma sürecine katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Yürütme erki de yasama ve yargı erki gibi anayasal denetime açık olacaktır" dedi

Ahmet Davutoğlu, seçim bildirgesini açıkladığı konuşmasında, 7 Haziran seçimleri için "alt limit" koydu. Davutoğlu, seçimlerde AKP'nin yüzde 35 oy oranında kalması halinde, Genel Başkanlık görevinden ayrılacağının işaretini verdi.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasının şifreleri.

* YÜZDE 35 OLURSA BIRAKIRIM MESAJI- Davutoğlu yüzde 35 vurgusunu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran için koyduğu, CHP'nin oyların yüzde 35'ini alması hedefi üzerine yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun seçim hedefi yüzde 35 olarak koymasına karşılık Davutoğlu, "Yüzde 35'i burada telafuz etmektense, bu görevi bırakırdım. Biz yüzde 35'e değil, yüzde 55'e, yüzde 60'a yürüyoruz " dedi.

1/ 13
Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin aday belirlemek için yaptığı ön seçime girmesinden de alaycı bir dille bahseden Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu'nu tebrik ediyorum. İlk defa bir seçim başarısına imza attı. CHP içindeki bir önseçimi kazandı. Yani seçim her zaman CHP içinde olsa, Kılıçdaroğlu hep başarılı olacak. Ama 7 Haziran milletin seçimi milletin seçimi" dedi.

* CHP'YE ALKIŞLI REKLAM GÖNDERMESİ- Davutoğlu, konuşmasında isim vermeden, Amerikalı bir strateji şirketi ile seçim anlaşması yapan CHP'nin 7 Haziran seçimleri için izlediği reklam stratejisine de eleştirerek, şöyle dedi;
"Reklamcısını Amerika'dan getiren, talimatları yurt dışından alanlara karşı duruyoruz..."

2/ 13
Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

* DEMİRTAŞ'A ÇOK SERT: "HAİN..." - Davutoğlu konuşmasında HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a da çok sert yüklendi. Demirtaş'tan bahsederken "hain" kelimesini kullanan Davutoğlu, HDP'nin izlediği siyasedi de "bukalemun siyaseti" olarak nitelendirdi.
Davutoğlu, "Bu Demirtaş 6-7 Ekim olaylarında da aynı hainliği yapmıştır ve insanları isyana teşvik etmiştir. Demirtaş ve ekibine sesleniyorum.

Çıkın demokrasiyle ilgili tavrınızı açıkça ortaya koyun" dedi.

3/ 13
Davutoğlu seçim beyannamesini açıkladı

* "HDP BİR PROJE..." - HDP'nin "bir proje" olduğunu söyleyen Davutoğlu, bunun AKP karşısında oluşan "şer cephesinin" ürünü olduğunu ifade etti.
"Karşımızda bir şer cephesi var. Bütün hesaplar Ak Parti'nin yolunu kesmek için" diyen Davutoğlu, şöyle konuştu;  "HDP bir proje olarak gündeme getiriliyor.Biri Amerika'dan reklamcı getiriyor. Biri oralara gidip, geldikten sonra yeni bir anlayış getireceği söyleniyor."

* BAHÇELİ'YE SESLENDİ: "TEPKİ DEĞİL, VİZYONYA MEYDANA ÇIKIN" - Davutoğlu konuşmasında MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin de, bir vizyon ortaya koymak yerine, gerginlik ve çatışmadan gelecek tepki oylarını belediğini söyleyerek, "Bahçeli'nin hesabı hep şu oldu;
Acaba bir gerilim olur da, çatışma olur da, tepki oylarını toplayabilir miyim? Tepki oylarıyla değil, vizyonla meydana çıkın. Anadolu insanı kimin milliyetçi, kimin olmadığını biliyor"

4/ 13