Deprem konutlarında çatlak ve çökme!

ELAZIĞ'da, 8 Mart 2010 tarihinde meydana gelen depremde evleri yakılan depremzedeler TOKİ'nin Karakaçon ilçe merkezinde yaptığı 4 katlı konutlarda ısınma sistemi çalışmadı.

Deprem konutlarında çatlak ve çökme!

Depremzeler kurdukları sobalarla ısınmaya çalışırken, müstakil konutlarda çökmeler meydana geldi. Gölpınar Mahallesi muhtarı Ferdi Demir, konutlara biçilen fiyatların çok yüksek olduğunu ve sorunun çözümü için Cumhurbaşkanı ve Başbakana mektup yazacaklarını söyledi.

1/ 9
Deprem konutlarında çatlak ve çökme!

Elazığ'da 8 Mart 2010 tarihinde meydana gelen depremde evleri yıkılan Başyurt Köyü'nde oturanlar için Karakoçan İlçesi'nde TOKİ tarafından yaptırılan deprem konutlarında sorunlar bitmedi.

2/ 9
Deprem konutlarında çatlak ve çökme!

Yaptırılan 4 katlı binalardaki ısınma sistemi çalışmayınca depremzedeler ısınmak için havalandırma boşluklarını delip odun sobası kurarak odun ve tezek ile ısınmaya çalışırken, sobaların yakılması sırasında diğer dairlerin duman içinde kaldığı belirtildi. Müstakil olarak yapılan deprem konutlarının bazılarında duvar hem de balkon zeminlerinde çökme ve çatlaklar meydana geldi. Gölpınar mahalle Muhtarı Ferdi Demir, konutların oturma ve kullanılmaya elverişli olmadığını belirterek, şöyle dedi:

3/ 9
Deprem konutlarında çatlak ve çökme!

"Yapılan müstakil deprem konutları iki yıl oldu bizlere teslim edileli, iki yıl içinde evlerde çatlamalar, banyoda, su tesisatında ve tavanlarda akmalar ve su patlakları meydana geldi. Dışarıda toprak zeminde kaymalar, balkonlar evlerden kopmaya başladı. Vatandaş, bir deprem de mağdur oldu, onun psikolojisinden kurtulmaya çalıştı şimdi de verilen deprem konutlarında edata çile çekiyor" dedi. Depremden sonra köydeki kerpiç evlerinin yakıldığını ve ilçe merkezinde TOKİ'nin yaptığı deprem konutlarına yerleşmek zorunda kaldıklarını söyleyen muhtar Demir, şöyle konuştu:

4/ 9