Deprem uzmanlarının survivor planları

Ünlü deprem uzmanları, evlerinde bu depreme hazır mı?

Deprem uzmanlarının survivor planları

İstanbul depremi her an kapımızı çalabilir. Ünlü deprem uzmanları, evlerinde bu depreme hazır mı? Onların B planları var mı? Deprem başlayınca ne yapacaklar? Deprem çantalarında neler var?

(Vatan)

1/ 25
Deprem uzmanlarının survivor planları

PROF. DR. AHMET ERCAN

“Deprem torbam beni bir hafta yaşatır”

Jeofizik profesörü Ahmet Ercan, Ortaköy’deki evini özellikle ağaçlı bir yerde seçmiş, çünkü ağaç toprağı sıkılaştırıyor. Arabasını kapalı garaja koymuyor ve depoyu hep dolu tutuyor. Bingöl depreminde gardıroplar öğrencileri kurtardığı için yatağını da duvara sabitlediği gardırobun yanına koymuş. Ahmet Hoca, deprem anında yatağın yanına uzanıp kendi yaşam üçgenini oluşturacak.

2/ 25
Deprem uzmanlarının survivor planları

Tok tutması için çubuk tarçın nefes için Viks bulundurun

Prof. Ercan depremde yaralanmaların yüzde 96’sının cam patlamalarından kaynalandığını söylüyor. Ahmet Hoca acil malzemelerini çanta yerine torbada tutuyor. “Çanta bir yere sıkışabilir, açamazsınız, kesemezsiniz. Ama torbayı yırtıp açarsınız” diyor. Torbasında, battaniye, fener, su, mendil, serin tutup susamayı önleyici naneli sakız, moral vermesi için sevdiği bir koku, çakmak, düdük, dışkı için poşet, zorunlu ilaçları, açlığı önleyici çubuk tarçın, yaralanmalar için aloe vera jel, nefes açıcı Viks, kayısı, fındık, incir gibi yiyecekler, çıra, çekiç ve murç da var. Ahmet hoca, “Bu malzemeler beni bir hafta yaşatır” diyor.

3/ 25
Deprem uzmanlarının survivor planları

4/ 25