Diyarbakır ayakta!

Diyarbakır'da yaklaşık 1000 BDP'li, Yüksek Seçim Kurulu'nu protesto etti.

Diyarbakır ayakta!

DİYARBAKIR'da toplanan yaklaşık 1000 BDP'li, Hatip Dicle'nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından milletvekilliğinin düşürülmesini oturma eylemiyle protesto etti. Kalabalığa konuşan, BDP'nin desteğiyle Diyarbakır'dan milletvekili seçilen Altan Tan, "Eğer sizde zerre kadar onur, vicdan, insaf varsa bu hırsızlığa 'Hayır' deyin. Hırsız milletvekili istemiyoruz. Benim oyumu çalarak sokakta yürümemeliler. Halkımız, bu hırsızlara, utanmadan bir koltuğa oturanlara selam vermemeli. Bütün AK Parti Diyarbakır milletvekilleri de bugün bunu kınamalı, eğer düzeltemiyorlarsa istifa etmeli" dedi.

1/ 23
Diyarbakır ayakta!

BDP'nin desteğiyle Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle'nin YSK tarafından vekilliğinin düşürülmesi Diyarbakır'da BDP'liler tarafından oturma eylemiyle protesto edildi. Merkez Yenişehir İlçesi BDP önünde toplanan yaklaşık 1000 kişi, sık sık 'Yaşasın başkan Apo', 'AKP şaşırma, sabrımızı taşırma', 'PKK halktır halk burada' sloganları attı.

2/ 23
Diyarbakır ayakta!

BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ile Tunceli'den bağımsız milletvekili seçilemeyen sanatçı Ferhat Tunç'un konuşmalarından sonra söz alan Diyarbakır bağımsız milletvekili Altan Tan, AK Parti Diyarbakır milletvekillerine çağrıda bulundu. İkindi ezanının okunması üzerine ara verdiği konuşmasına daha sonra devam eden Altan Tan, "Yarabbi bu ezanın yüzü hürmetine, bu sahtekarların sahtekarlıklarına bir son ver Yarabbi" deyince kalabalık "Amin" diyerek karşılık verdi. Dersim isyanının lideri Seyit Rıza'nın asılırken söylediği, "Ben sizin hile ve oyunlarınızla baş edemedim bu bana dert oldu, ama siz de bize boyun eğdiremediniz bu da size dert olsun" sözüne atıfta bulunan Tan, "İnanın biz bunların yalanlarından, sahtekarlıklarından, hilekarlıklarından bıktık usandık. Ama sizlerin bu direnişiniz de bunlara dert oldu. Zehir zıkkım olsun inşalah" dedi.

3/ 23
Diyarbakır ayakta!

Tan, Kürt siyasetçisinin tutuklanmasının nedeninin halkın demokratik siyasal temsil çıkarmasını engellemeye dönük olduğunu iddia etti. Tan, şöyle dedi:

4/ 23