Diyarbakır karıştı!

Diyarbakır karıştı!

DİYARBAKIR'da Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) düzenlediği yürüyüşün başlangıcında çevik kuvvet polisi ile göstericiler arasında yaşanan arbede sırasında, parti binası içinden bir göstericinin güvenlik güçlerine molotof kokteyli attı. Bunun üzerine uzun süre BDP il binasını abluka altına alan polis, giriş çıkışlara izin vermedi. BDP Genel Başkanı Sellahattin Demirtaş ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de olay yerine gelerek gerginliği sakinleştirmeye çalıştı.

1/ 7
Diyarbakır karıştı!

19 Aralık 2000 tarihinde İstanbul Bayrampaşa Cezaevine düzenlenen ve 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan 'Hayata Dönüş Operasyonu'nu protesto etmek üzere BDP Diyarbakır İl teşkilatı tarafından bugün öğlen saatlerinde düzenlenen yürüyüşte olay çıktı. Parti binası önünde toplanan yaklaşık 3 bin kişi yürüyüşe geçtiği sırada, çocuk ve gençlerden oluşan ve yüzleri maskeli bir gurup, kavşakta bekleyen çevik kuvvet polisine taş atarak, havai fişek ve molotof kokteyli ile saldırdı. Çevik kuvvet polisi de biber gazı ve tazyikli su ile göstericilere karşılık vermesi üzerine arbede çıktı.

2/ 7
Diyarbakır karıştı!

MOLOTOF ATMAK İSTEDİ ANCAK KOKTEYL İÇERİ DÜŞTÜ
Yaklaşık yarım saat süren arbede sırasında BDP binasına yaklaşık 150 metre mesafede bulunan AK Parti İl başkanılğını taşlayan göstericileri dağıtmak isteyen polisler, BDP il binasının önünden geçerken, parti binasının ikinci katında bulunan ve adı öğrenilemeyen bir kişi, polise molotof kokteyli atmak istedi. Pencere camına çarpan molotof kokteyli, camın kırılmasına neden olurken tekrar içeri düşmesi üzerine yangın çıktı. Kısa süreli paniğe neden olan yangın, partililer tarafından söndürüldü.

3/ 7
Diyarbakır karıştı!

POLİS BİNAYA GİRİP MOLOTOF ATAN KİŞİYİ GÖZALTINA ALMAK İSTEDİ
Göstericileri dağıtan polis ekipleri, parti binasına da girerek molotof kokteyli atan kişiyi gözaltına almak istedi. Ancak BDP İl Başkanı Nijad Yaruk ve partili yöneticiler, polislerin içeriye girmesine izin vermedi. Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak ile Yaruk arasında devam eden görüşmeler sonuçsuz kaldı. Daha sonra parti binasına gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, içerde bulunan partililer tarafından zılgıt, alkış ve "Biji serok Apo" sloganları ile karşılandı.

4/ 7