Doğal güzellikler peşinde adım adım Türkiye

Doğal güzellikler peşinde adım adım Türkiye

Doğal güzellikler peşinde adım adım Türkiye

Kaçkarlar’da rengârenk kelebekler, Toroslar’da alageyik, Urfa’da kamuflaj ustası çizgili ishakkuşu, Aladağlar’da ters lale... Bu efsane canlıları görmek için her yıl yurtiçi ve yurtdışından binlerce insan Türkiye sınırları içinde koşturuyor. Güzellikleri ve özellikleriyle aklınızı başınızdan alacak bu canlıların peşinden giderek Türkiye’nin en güzel doğal alanlarını keşfetmiş ve yeni dostluklar edinmiş olacaksınız. Doğada huzur bulmak için şimdi yollara düşme zamanı.

1/ 11
Doğal güzellikler peşinde adım adım Türkiye

HASANKEYF-BATMAN
MAVİ KUŞ VE TEKERLEK BÜYÜKLÜĞÜNDE KAPLUMBAĞA

 

İlk tarım burada yapılmış, tarih burada yazılmış. İlklerin coğrafyası Hasankeyf’te tarih ve kültürden başka görmeye değer birçok canlı var. Dev yumuşak kabuklu kaplumbağa Rafet (Rafetus euphraticus) burada yaşıyor. Bu sevimli ama bir o kadar da yırtıcı canlıyı Dicle Nehri boyunca sığ ve kumluk alanlarda güneşlenirken görebilirsiniz. Bu gezi sırasında alaca yalıçapkını, gökkuzgun gibi seyrine doyamayacağınız canlılara da rastlayacaksınız, şaşırmayın. Ayrıca küçük kerkenez adında bir yırtıcı var ki onun için uzağa gitmenize bile gerek yok. Hasankeyf’te kaya duvarlarındaki oyuklara girip çıkarken, kalede hemen yanı başınızda ya da tepenizde uçarken bu canlıları seyretmekten başınız dönecek.

Ne yenir: Yılda bir milyonun üzerinde ziyaretçisi olan Hasankeyf’in çarşısında özgün lezzetler bulmanın pek olanağı yok. Ancak bölgenin kendisine has lezzetteki biberiyle bir dolma yapılır ki insana parmak yedirtir. Bu biber dolmasının lezzeti yüzünden Hasankeyf’in yok olmaması için mücadeleye giren Hasankeyfliler mevcut. Bu lezzet için bir eve misafir olmanız gerekiyor.

Nerede kalınır: Has Bahçe Pansiyon, kişi başı 150 lira, 0530 929 15 27.

2/ 11
Doğal güzellikler peşinde adım adım Türkiye

NİĞDE-ALADAĞLAR
DAĞ BAŞINDA 'AĞLAYAN GELİN'

 

Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar, biyolojik çeşitlilik bakımından da zirvedeki alanlardan.  Buraya gitmek için birçok neden var. Türkiye’nin en etkileyici şelalesi, buzul gölleri, ters lale, duvar tırmaşıkkuşu bunlardan birkaçı. Buzul gölleri civarında dünyanın en nadide çiçeklerinden biri olan ve Anadolu’da ‘ağlayan gelin’ olarak da bilinen ters laleyi yüksekliğinden dolayı bu mevsimde görebileceğiniz tek yer.  Bunun için çevrede erimekte olan buzulların etrafına bakın. Baharın dağın zirvesine bu zamanlarda geldiğini anlayacaksınız. Duvar tırmaşıkkuşu ise renkleriyle büyüleyici bir güzelliğe sahip. Bir de kara iskete kuşu var ki onu görmeye her yıl yurtdışından birçok insan geliyor. Ve şelale... Dağın kalbinden fışkıran suların serinliğini ona uzaktan bakarken bile hissedecek ve üşüyeceksiniz.

Ne yenir: Burada yiyeceğiniz her şey katıksız ve doğal. Dolayısıyla ne yerseniz yiyin lezzetli gelecek. Ama bir bezdirme köfte var ki bir kez yedikten sonra rüyalarınıza girecek cinsten. Et, bulgur, soğan ve maydanoz gibi malzemeler dibekte dövülerek hazırlanıyor ve odun sobasında pişiriliyor.

Nerede kalınır: Kapuzbaşı Şelale Motel, sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil kişi başı 90 lira, 0554 845 99 88

3/ 11
Doğal güzellikler peşinde adım adım Türkiye

KIZILIRMAK DELTASI-SAMSUN
AVATAR DÜNYASINDA GEZER GİBİ

 

Bir tek mavi renkteki kuyruklu Na’viler eksik. Işığıyla, peyzajıyla ve canlı çeşitliliğiyle adeta farklı bir gezegen gibi... Muazzam bir doğal zenginliğe sahip... Avrupa’da 773, Türkiye’de 465 kuş türü, Kızılırmak Deltası’nda ise 341 kuş türü görülüyor. Bu, Türkiye’de rastlanan tüm kuş türlerinin yüzde 73’üne denk. Deltadaki türlerden tepeli pelikan, cüce karabatak, al boyunlu kaz, dikkuyruk, şah kartal, küçük kerkenez ve toy, dünya çapında nesilleri tehlikede olanlar. Delta ayrıca memleketimizde en fazla manda popülasyonuna ev sahipliği yapan yerlerden. Eğer fotoğrafa da meraklı biriyseniz gün batımı sırtında kuşları taşıyan su içindeki mandaları doğal ortamında görüntüleyebilirsiniz. Bir de önemli uyarı: Mandalara çok fazla yaklaşmayın. Özellikle de yanında yavrusu olanlara. 

Ne yenir: Bafra denilince akla ilk gelen pide. Kullanılan tereyağı ve kıymadan dolayı tadına doyum pideyi mutlaka tadın. Ancak bir lezzet var ki onu kesinlikle kaçırmayın. Bunu Bafra’dan başka bir yerde yemeniz mümkün değil. Mümkün değil çünkü bu yiyeceğin ömür bir günlük. Ne mi bu efsane gizli lezzet? Manda lokumu.

Nerede kalınır: Bafra Sevgi Otel, kişi başı 75 lira, 0362 543 14 81

4/ 11