DTP işin suyunu çıkardı !

17 cm için sokakları savaş alanına çevirdiler yetmedi şimdi de lüks otel gibi hücreyi AİHM'ye taşıyorlar...

DTP işin suyunu çıkardı !

Adalet Bakanlığı, İmralı Cezaevi’ndeki yeni odaların fotoğraflarını dağıttı. Yeni odaları beğenmeyen Öcalan’ın avukatları ise tartışmayı uluslararası platforma taşımaya hazırlanıyor

1/ 9
DTP işin suyunu çıkardı !

Abdullah Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı Adası’nda yeni yapılan odaların büyüklüğü konusunda Adalet Bakanlığı ile DTP’liler arasında yaşanan tartışma büyüyor. Bakanlık yeni odaların fotoğraflarını yayınlarken Öcalan’ın avukatları tartışmayı uluslararası platforma taşımaya hazırlanıyor. Avukatların AİHM ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne başvuracağı öğrenildi.

2/ 9
DTP işin suyunu çıkardı !

Adalet Bakanlığı dün basına Öcalan’ın 17 Kasım’da nakledildiği yeni İmralı Cezaevi’ne ait çeşitli fotoğraflar dağıttı. Fotoğraflarda hükümlü odası, avukat görüş odası, hobi odası, derslik ve spor odasından görüntüler yer alıyor. Bakanlık, yeni cezaevi binasının, F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu statüsünde olduğunu bildirdi.

3/ 9
DTP işin suyunu çıkardı !

Öcalan’nın kaldığı eski odanın 11.98 metrekare, nakledildiği yeni cezaevindeki odasının ise 11.81 metrekare olduğunu iddia eden Bakanlık “Hükümlünün, 6-7 metrekarelik bir odada tutulduğu, havalandırma penceresinin yetersiz olduğu” iddialarının gerçeği yansıtmadığını savundu. Öcalan’ın tutulduğu odanın penceresinin yerden yaklaşık 1 metre yükseklikte ve standart bir pencere olduğunu belirten Bakanlık, hükümlülerin avukatlarıyla açık görüş yaptığı, diğer F Tipi cezaevlerinde olduğu gibi 32 metrekarelik spor odası, 20 metrekarelik hobi odası ve derslikten yararlandıkları kaydedildi. Bakanlık spor ve hobi odası ile dersliklerden, “disiplin cezası almamaları, iyi halli statüsünde bulunmaları” halinde yararlandırıldıklarına dikkat çekti.

4/ 9