DTPden Apo lehine protesto

PKK sempatizanları, Öcalan'ın Kenya'da 15 Şubat 1999 tarihinde yakalanmasını protesto etti.

DTPden Apo lehine protesto

DEMOKRATİK Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Kayapınar İlçe Teşkilatı terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da 15 Şubat 1999 tarihinde yakalanmasını protesto etmek amacıyla oturma oturma eylemi düzenledi. Kürtçe `Biji serok Apo' (Yaşasın Başkan Apo) sloganı atılan eyleme katılım çok az kaldı.

1/ 10
DTPden Apo lehine protesto

DTP Kayapınar İlçe teşkilatı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin 10'uncu yıldönümünün yaklaşması nedeniyle 8 Mart Özgür Kadın Parkı'nda oturma eylemi düzenledi. Eyleme yaklaşık 100 kişi katıldı. Yasa dışı hiçbir pankartın açılmadığı ancak, Kürtçe ve Türkçe `Yaşasın Başkan Apo' sloganlarının atıldığı eylemde DTP Kayapınar İlçe Teşkilatı Başkanı Nesip Gültekin, Öcalan'ın yakalanmasından bu yana 10 yıl geçtiğini komplonun kirli yüzünü ve mimarlarını lanet etmek için toplandıklarını söyledi. Gültekin, şöyle dedi:

2/ 10
DTPden Apo lehine protesto

"Komplonun amacı 85 yıldır süren Kürt sorunun çözümsüzlüğünde ısrar eden dünya sistemine karşı özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren Kürt halkının teslim alınması ve tasfiye edilmesidir. Komplonun mimarları `Büyük Ortadoğu Projesi' doğrultusunda işbirlikçi teslimiyetçi kendi Kürtleri'ni yaratmak istiyor. Öcalan şahsında geliştirilen komplonun esas amacı budur. Daha önce NATO üyesi ülkelerde oluşturulan bizzat NATO güçlerince finanse edilen gladyo, kontrgerilla, `özel harp dairesi', `derin devlet' ve şimdi `Ergenekon' adına ne denilirse denilsin 12 Eylül'de darbe yoluyla tüm muhalif güçlere karşı sisitematik kıyım başlattı. Zaten yasaklı olan Kürtler'e karşı vahşi, acımasız ve katliam boyutunda politika izlendi.

3/ 10
DTPden Apo lehine protesto

Tüm demokratik seçenekleri ellerinden alınan Kürtler bu vahşi uygulamalara karşı tepki ve mücadelesini yükseltti. Mücadelenin giderek artması ve bütün bir Kürt coğrafyasını kapsamış olması Ortadoğu'da büyük emeller peşinde koşan Emperyalist güçlerin hesaplarına gelmedi. Bunun için komployu sürdürmeye devam ediyorlar. Şu anda İmralı'da 10 yıldır tek başına hücrede tutulan Öcalan'a hücre içinde hücre cezası verilerek komplolara devam edilmektedir.

4/ 10