Dünya liderlerinden özel kareler

ABD'de yayınlanan New Yorker dergisi dünya liderlerini objektif karşısına geçirdi.

Dünya liderlerinden özel kareler

New Yorker dergisi kapsamlı bir fotoğraf projesiyle dünya liderlerinin portrelerini yayımladı. Derginin kadrosu, aylarca “iktidarın portreleri” projesi için uğraştı. Gazete Habertürk'ün haberine göre; Amaç mümkün olduğu kadar çok dünya liderini objektif karşısına geçirmekti. Dünyanın dört bir köşesinden hükümetler ve büyükelçiliklerle aylar süren yazışmalar yaptılar.

1/ 10
Dünya liderlerinden özel kareler

OLUMLU KARŞILADILAR

Derginin fotoğrafçısı Platon da, geçen eylül ayında New York’taki Birleşmiş Milletler toplantıları sırasında dünya liderlerinin portrelerini çekmek için harekete geçti. Aralarında ABD Devlet Başkanı Barack Obama, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunduğu birçok lider bu talebe olumlu cevap verdi.

2/ 10
Dünya liderlerinden özel kareler

Artık iş, Platon’un kamerasına kalmıştı. BM genel kurul salonunun bulunduğu kata mini bir stüdyo kuran Platon, beş gün boyunca 44 lideri ağırladı. Hepsini objektifinin karşısına geçirip deklanşöre bastı. Ortaya siyah beyaz fotoğraflardan oluşan önemli bir koleksiyon çıktı. Fotoğrafların tümü, New Yorker Dergisi’nin 7 Aralık tarihli sayısında yayınlandı.

3/ 10
Dünya liderlerinden özel kareler

ÖDÜLLÜ FOTOĞRAFÇI PLATON

41 yaşındaki Platon Londra’da St. Martin’s School of Art’ta grafik tasarım öğrenimi gördü. 1998’de New York’a giderek John F. Kennedy JR’un çıkardığı George Dergisi’nde çalışmaya başladı. 10 yıldır yaşadığı New York’ta The New Yorker, Time, Rolling Stone, Vanity Fair, Harpers Bazaar, Esquire, GQ gibi dergilerle çalıştı. Time dergisinin kapağı için çektiği Putin fotoğrafı ile World Press Photo ödülünü kazandı.

4/ 10