Dünyanın diline düştük bir kere..

Ponpon kızların İran maçlarına muhafazakâr formalarla çıkmasını New York Times’tan sonra Daily Mail de haber yaptı.

Dünyanın diline düştük bir kere..

İngiltere’nin en çok satan gazetelerinden Daily Mail, Türkiye’de düzenlenen Basketbol Dünya Kupası’nda gösteri yapan ponpon kızların, İran’ın maçlarına muhafazakâr formalarla çıkmasına dikkat çekti.

1/ 29
Dünyanın diline düştük bir kere..

İki milyon tirajlı gazete, ABD-İran maçına çıkan ponpon kızların kısa şortlar ve dar t-shirtlerden oluşan üniformaları yerine bol t-shirtler ve uzun taytlar giydiğini yazdı. Gazeteye göre organizatörler bunun “İslam hukukuna uymak için” yapıldığını söyledi. Haberde, “Bu önlem de İranlıların gönlünü almaya yetmedi, İranlı yetkililer kızlar sahneye çıkınca arenayı terk etti” dendi. Daily Mail “Ponpon kızlar aşırı muhafazakâr İran’ı temsil etmek için uygun giyindiler” yorumu yaptı.

2/ 29
Dünyanın diline düştük bir kere..

‘Biraz düzenleme yapmak’
Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Patrick Baumann konuyla ilgili daha önce yaptığı açıklamada “Mesele, bir kültüre saygı duymakla basketbolun tüm heyecanını ve eğlencesini yansıtmak arasında bir denge kurmak. Bunun için biraz düzenleme yapmak gerekiyorsa, bizim için sorun değil” demişti. Gazete, turnuvada ponpon kızları yer almasının çoğunluğu Müslüman ancak laik olan Türkiye için de problem yarattığını belirtti. Haberde şöyle denildi:

3/ 29
Dünyanın diline düştük bir kere..

“Türkiye’nin son iki maçında ponpon kızlar yoktu. Diğer maçlarda ise yetkililer, kızlar performanslarını sergilerken arkalarını döndü. Bir kaynağa göre, Başbakan Tayyip Erdoğan ve türbanlı eşinin katıldığı Rusya maçında, politik İslam kökenleri olan AK Parti hükümeti yetkilileri, gayri resmi olarak ponpon kızların sahneye çıkmamasını istedi.”

4/ 29