Dünyanın en ilginç paraları

Dünyanın en ilginç paraları

Dünyanın en ilginç paraları

Zimbabve’nin 100 trilyon dolarlık banknotu

Zimbabve’nin II. Kongo Savaşı’na girmesinden hemen sonra ülkedeki hiperenflasyon, Kasım 2008’de zirve yaptı ve enflasyon yüzde 79,6 milyar oldu. Tam da bu sıralarda üzerinde 14 (yazıyla on dört) sıfır bulunan 100.000.000.000.000 Zimbabve Doları piyasaya sürüldü. Bugün bu, kâğıtta büyük, pahada küçük bu banknotu eBay’den 4,94 dolar kargo ücreti ödeyerek 0.90 dolara satın alabilirsiniz.

1/ 58
Dünyanın en ilginç paraları

Almanya’nın ahşap banknotu

1. Dünya Savaşı’ndan sonra büyük bir finansal krizin içine giren Almanya, “acil durum parası” olarak resmi olmayan bir para birimi geliştirdi. Böylelikle, değeri oldukça düşen Alman Markı’nın yerine, ağaç ve alüminyum parçalarından oyun kartlarına kadar her şeyin üzerine baskı yaparak, para olarak kullanmaya başladılar. Özellikle günümüzün hipsterlerinin bayılacağı geyikli pastoral bir tasarıma sahip olan bu ahşap banknotu yine eBay’den yaklaşık 120 dolara satın alabilir, varsa koleksiyonunuza ekleyebilirsiniz.

2/ 58
Dünyanın en ilginç paraları

Cook Adaları’nın 10 dolarlık banknotları

15 takımadadan meydana gelen Güney Pasifik ülkesi, Yeni Zelanda’ya bağlı olmasının etkisiyle geçmişte Yeni Zelanda Doları kullansa da, bugün Polinezya kültürünü yansıtan çok renkli ve canlı baknotlara sahip. Resimde görüldüğü üzere bu 10 dolarlık banknotta, köpekbalığına binen üstsüz bir kadın var. Tahmin edileceği üzere ülke sınırları haricindeki hiçbir dünya bankasının kabul etmediği bu parayı çok merak ederseniz, vizesiz gidebileceğiniz bu ülkede elinize alabilirsiniz.

3/ 58
Dünyanın en ilginç paraları

Palau’nun hatıra madeni parası

Papua Yeni Gine’nin kuzeyinde bir okyanus ülkesi olan Palau, 2008 yılında, Aziz Bernadetta’nın Fransa’nın Lourdes kentindeki 150. doğum günü şerefine özel bir hatıra parası bastırdı. Bu paranın en orijinal yönü, üzerindeki özel bölmede Lourdes’ten gelen su bulunması. Palau’nun bu ilk icraatı değil.

4/ 58