Dünyanın mühendislik harikaları

Dünyanın mühendislik harikaları

Büyük inşaat projeleri dünya üzerinde ne tür izler bırakıyor?


Dünyanın en muhteşem manzaralarını görmek için uçağa binmek gerekmiyor. Google'ın Earthview adlı projesi dünyanın bazı uydu görüntülerini bilgisayardan indirilebilir fotoğraflara dönüştürdü.
Birçok fotoğraf, büyük mühendislik projelerinin daha önce hiç görülmemiş kuşbakışı uydu görüntülerini içeriyor. Yani insanın dünya üzerinde bıraktığı ayak izlerini.

1/ 28
Dünyanın mühendislik harikaları

Al-Jawf Sulama sistemi, LibyaAl-Jawf Libya'da tümüyle sulama sistemine bağlı olan bir şehir. Fotoğraftaki altıgen şekiller Sahra Çölü'ne kazınmış 1 km çapındaki tarım vahaları.

2/ 28
Dünyanın mühendislik harikaları

Bölge neredeyse hiç yağmur almıyor. Su yeraltından çıkarılıyor. Bu sular yer üstü suları gibi yenilenebilir değil. Sahra ve Kalahari gibi çöllerde yeraltı sularına başvurmak yaygın bir uygulama.

3/ 28
Dünyanın mühendislik harikaları

Solnova Güneş Enerjisi İstasyonu, Seville, İspanyaSolnova, Avrupa'nın en büyük güneş enerjisi çiftliği olan Solucar Complex'in bir parçası. Fotoğrafta bu çiftliğin beş ünitesinden üçü görülüyor. Bunların her biri 300 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Sıra sıra dizilmiş kavisli aynalar güneş ışığını petrol taşıyan borulara yansıtıyor. Petrol 400 dereceye kadar çıkabiliyor.

4/ 28